Zniszczone włosy - przyczyny, odbudowa
11.02.2022
Niekiedy przyczyny dlaczego nasze włosy są w tragicznym stanie są dość oczywiste. Zbyt częste zabiegi fryzjerskie, farbowanie włosów, kręcenie lokówką czy nieumiejętnie zrobiona trwała to jedne z najczęstszych przyczyn zniszczonych włosów. Co innego może być przyczyną złej kondycji włosów?
Przyczyny zniszczonych włosów
- Nieprawidłowe zabiegi fryzjerskie
- Suszenie włosów gorącym nawiewem
- Nieodpowiednia pielęgnacja włosów
- Nieodpowiednia dieta uboga w kwasy omega-3, witaminy A i E oraz kwasy tłuszczowe
- Wpływ czynników zewnętrznych, takich jak: klimatyzacja, zbyt dużo słońca, suche lub zimne powietrze
- Nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji
- Spanie w mokrych włosach
- Rzadkie podcinanie końcówek
- Problemy zdrowotne, np.: hormonalne
- Używanie szorstkiego ręcznika i mocne tarcie włosów po umyciu
- Nieodpowiedni dobór szczotek, gumek do włosów oraz nieprawidłowe rozczesywanie włosów
Odbudowa zniszczonych włosów
Jak odbudować zniszczone włosy? Co zrobić, aby przywrócić im zdrowy wygląd i blask? Rozwiązań jest kilka.
-
Wizyta u fryzjera
Niekoniecznie wielu chce, ale aby odbudować włosy, warto ściąć te, które “już się nie nadają”. Dlatego kiedy chcesz przywrócić włosom zdrowego wyglądu, warto udać się do fryzjera, który podetnie włosy, pozbywając się tych najbardziej zniszczonych. Nie jest konieczne ścinanie całych włosów od razu, można rozłożyć to w czasie na kilka miesięcy.
-
Zmiana sposobu pielęgnacji włosów
Aby włosy rosły zdrowo, należy o nie odpowiednio dbać. Ważne jest, aby dobrać kosmetyki i pielęgnacje według potrzeb Twoich włosów i ich rodzaju, a także mając na uwagę typ swojej skóry głowy. Wprowadź do swojej kosmetyczki delikatne, naturalne szampony, które nie zawierają ciężkich substancji. Chcąc uratować zniszczone włosy, postaw na intensywne odżywianie, które jest niezwykle niezbędne w procesie “naprawiania” włosów. Istotne jest, aby przy wyborze masek czy odżywek zwrócić uwagę na ich skład. W tym czasie warto postawić na kosmetyki zawierające proteiny, które są podstawowym budulcem naszych włosów, humektanty, czyli substancje nawilżające, a także emolienty i oleje roślinne.
Przy odbudowie włosów wskazane jest, aby zaprzyjaźnić się z olejkami do włosów. Olejowanie sprzyja regeneracji i odbudowie włosów, odżywia i wzmacnia cebulki, a także chroni włosy przed działaniem czynników zewnętrznych.
A olejowaniu włosów przeczytacie więcej w naszym tekście o tym kiedy olejować włosy.
-
Wprowadź zmiany w diecie
Nasza dieta wpływa nie tylko na nasze włosy, ale także na cały organizm. Pożądane jest, aby do diety dołączyć witaminy A i E oraz kwasy tłuszczowe. Postaraj się, aby w Twoim dziennym planie jedzenia znalazło się dużo zielonych warzyw, pełnoziarnistego pieczywa, tłustych ryb, migdałów, orzechów czy pestek dyni. Zwróć także uwagę na właściwości, jakie ma siemię lniane.
-
Zwróć uwagę na szczotkę oraz sposób czesania
Musimy wiedzieć, że szarpanie i mocne czesanie splątanych włosów na siłę nie wpływa dobrze na ich kondycję. Generalnie włosów nie powinno się czesać na mokro, z wyjątkiem włosów kręconych, które czesze się tylko na mokro, po nałożeniu odżywki. Warto zainwestować w szczotki z naturalnego włosia i grzebienie z szeroko rozstawionymi zębami.