Włosy zniszczone zabiegami chemicznymi? Możesz je zregenerować w domu!
02.08.2022
Włosy zniszczone zabiegami chemicznymi to problem. Dotyka on wielu kobiet. W tym artykule przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby na regenerację zniszczonych włosów.
Przyczyny zniszczonych włosów
Zniszczone włosy to problem, który dotyka wielu osób. Zwykle jest on spowodowany nieodpowiednią pielęgnacją. Ale może być też spowodowany innymi czynnikami. Na pogorszenie się stanu włosów wpływa:
- nadmierna ekspozycja na słońce;
- nieodpowiednia dieta
- brak ochrony przeciwsłonecznej w okresie wiosenno-letnim
- częste kąpiele w słonej/chlorowanej wodzie
- nieodpowiednia dieta
- związywanie włosów w ciasny kucyk
- stosowanie ostrych spinek
Aby zapobiec zniszczeniu włosów, należy stosować się do poniższych wskazówek:
- myć włosy tylko 2-3 razy w tygodniu
- unikać suszarki do włosów i prostownicy,
- jeśli musisz używać suszarki do włosów lub prostownicy, ustaw je na chłodny lub średni tryb
- używaj ochronnego sprayu termicznego przed suszeniem lub rozczesywaniem mokrych włosów
- na słońcu nakładaj krem ochronny z filtrem SPF 30 lub większym.
Jakie zabiegi chemiczne niszczą włosy?
Rozjaśnianie włosów:
Rozjaśnianie włosów to proces, który niszczy strukturę włosa. Co więcej, może powodować ich łamliwość i rozdwajanie się końcówek.
Trwała ondulacja:
Trwała ondulacja to zabieg chemiczny, który narusza strukturę włosa. Może powodować ich łamliwość i rozdwajanie się końcówek. Dlatego ważne jest, aby chronić swoje włosy przed uszkodzeniami i stosować się do zaleceń fryzjera.
Koloryzacja:
Koloryzacja to dość agresywny zabieg chemiczny na włosach. Ma otworzyć Twój włos i zamknąć tam pigment z nowym kolorem. Zbyt częsta koloryzacja włosów może je osłabić.
Stylizacja gorącą temperaturą:
Suszenie, prostowanie lub kręcenie włosów może uszkodzić włosy i spowodować ich łamliwość. Wystawianie kosmyków na działanie temperatury już powyżej 60 stopni Celsjusza powoduje zrywanie wiązań chemicznych w kosmykach.
Po czym poznać, że włosy potrzebują regeneracji?
Zniszczone włosy są zazwyczaj matowe, pozbawione blasku, łamliwe i podatne na rozdwajanie się. Co więcej, zniszczone włosy dużo gorzej się układają. Po czym poznać, że nasze włosy są zniszczone?
- są pozbawione elastyczności
- łamią się podczas układania
- są suche i trudno je nawilżyć
- szybciej blakną, matowieją
- są pozbawione blasku
- w dotyku są szorstkie, sztywne
- plączą się
- mają rozdwojone końcówki
Odpowiednia pielęgnacja to sposób na odżywienie włosów. Właściwa regeneracja zapewnia ochronę naszym włosom. Dzięki stosowaniu profesjonalnych szamponów czy masek do włosów, możemy uzyskać efekt zdrowych i lśniących włosów. Dobrze, gdy produkt zawierają naturalne składniki.
Jak zregenerować w domu zniszczone włosy?
Codzienna, domowa pielęgnacja to pierwszy krok do regeneracji zniszczonych włosów.
Pierwszym krokiem jest ograniczenie stosowania urządzeń typu prostownica czy lokówka, które mogą dodatkowo uszkadzać włosy. Jeśli już musisz ich używać, używaj ochronnych sprayów i serum. Pamiętaj także o regularnym myciu włosów. Używaj kosmetyków odbudowujących i nawilżających włosy. Pomagają one zregenerować zniszczone włosy.
Pamiętaj także o odpowiedniej diecie, która bogata będzie w witaminy i minerały. Nasza dieta ma także na stan naszych włosów oraz naszej skóry.
Regeneracja zniszczonych włosów w 5 krokach
1. Pierwszym krokiem jest oczywiście ustalenie przyczyny, która doprowadziła do zniszczenia włosów. Często jest to spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, narażeniem na działanie słońca, morskiej wody czy chloru. Kiedy już ustalimy przyczynę, możemy przystąpić do regeneracji włosów. Dzięki właściwej pielęgnacji możemy zadbać o nasze włosy w odpowiedni sposób.
2. Drugim krokiem jest odpowiednia pielęgnacja. Zbyt częste mycie może dodatkowo podrażniać i wysuszać nasze włosy. Musimy używać naturalnych produktów do pielęgnacji włosów.
3. Kolejnym krokiem jest stosowanie domowych maseczek. Dzięki stosowaniu masek do włosów, staną się one bardziej odżywione i zregenerowane.
4. Bardzo istotna jest także suplementacja i odpowiednia dieta! Produkty zawierające potrzebne nam witaminy i minerały, pomogą nam w regeneracji włosów.
5. Pamiętajmy także o tym, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody. Powinniśmy pić minimum 8 szklanek dziennie.
Kosmetyki do domowej regeneracji zniszczonych włosów
Do zregenerowania zniszczonych włosów potrzebne są kosmetyki odbudowujące i nawilżające. Dzięki temu mogą one odzyskać swoją siłę i elastyczność.
Poniższe 5 kroków pomoże Ci regenerować zniszczone włosy:
1. Używaj dobrych jakościowo szamponów i odżywek. Jeśli Twoim problemem jest wypadanie włosów, postaw na szampony na bazie krzemu. Natomiast, jeśli chodzi o odżywki to szukaj takich z proteinami.
2. Unikaj częstego mycia włosów - Mycie włosów niszczy ich strukturę, dlatego też warto to robić mniej często. Zalecane jest mycie 2-3 razy w tygodniu.
3. Nie czesz mokrych włosów - Rozczesywanie mokrych włosów jest bardzo niewskazane. Łatwo wtedy o ich uszkodzenie i rozdwojenie końcówek. Lepiej używać grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub ręcznika frotte.
4. Regularnie stosuj maski i odżywki do włosów - Aby regenerować zniszczone włosy, warto stosować maski i odżywki. Produkty dodatkowo nawilżą i uelastycznią włosy.
5. Nie susz włosów gorącym powietrzem - Suszenie włosów gorącym powietrzem jest bardzo niekorzystne dla ich kondycji. Lepiej używać chłodnego lub letniego nawiewu. Ewentualnie pozostawić włosy do samodzielnego wyschnięcia.
Polecane produkty do pielęgnacji zniszczonych włosów
- Lakme Teknia ARGAN OIL - linia została opracowana na bazie olejków afrykańskich. Starannie dobrana mieszanka zrównoważonych olejów odżywia i rozpieszcza włosy. W linii Argan Oil znajdziemy: olejek arganowy z Maroka, Omega 6 i witaminy E.
- Matrix Total Results Insta Cure - gama Instacure to niezbędnik w pielęgnacji przeciw łamaniu się włosów.
- Loreal Serie Expert Absolut Repair - Absolut Repair bazuje na dwóch składnikach: komosie ryżowej oraz białku pszenicznym. Dzięki specjalnie dobranym składnikom aktywnym doskonale regenerują i wzmacniają włosy. Sprawiają, że włosy wyglądają pięknie i zdrowo.
- OLAPLEX - Olaplex to system składający się z 9 produktów. Rewolucja rekonstrukcji włosów. Zawiera opatentowany składnik tworzący nowe wiązania, który chroni i wzmacnia wewnętrzna strukturę włosa.
- Nouvelle Double Effect Nutritive - linia stworzona z myślą o włosach zniszczonych. Odżywia, odbudowuje zmęczone przez różne zabiegi włosy.
Jakich szczotek do włosów używać?
Szczotka to narzędzie używane przez większość z nas każdego dnia. Powinniśmy wybierać szczotki, które nie zniszczą nam włosów. Warto używać szczotek z naturalnymi włóknami, która nie będzie elektryzować włosów. Pamiętaj, aby czesać włosy od nasady aż po końce. Nigdy nie czesz mokrych włosów, rozczesuj je dopiero, gdy się całkowicie wysuszą.
- szczotki z naturalnym włosiem - jest najdelikatniejsza dla naszych włosów i skóry głowy. Świetnie sprawdzi się u osób z długimi, cienkimi i łatwo plączącymi się włosami.
- szczotki drewniane - trwałe, solidnie wykonane szczotki. Polecane osobom, które uskarżają się na elektryzujące się włosy.
- szczotki plastikowe - szczotki z plastiku doskonale rozczesują włosy. Są lekkie.
- szczotki metalowe - przydatne podczas modelowania z pomocą suszarki. Metalowa główka ma wysoki stopień absorpcji ciepła.
- szczotki płaskie - doskonałe do rozczesywanie włosów długich, prostych.
- szczotki okrągłe - przydatne podczas stylizowania fryzury za pomocą suszarki.
Najlepiej jest unikać szczotek z plastikowymi oraz metalowymi elementami. Mogą one uszkodzić skórę głowy czy nadwyrężyć strukturę włosa.
Jak dbać o szczotki o włosów?
Aby dłużej cieszyć się dobrą jakością szczotki, należy o nią odpowiednio dbać. Warto regularnie czyścić szczotkę, aby pozbyć się zanieczyszczeń i sebum. Można to zrobić, używając wody z mydłem lub specjalnych płynów do czyszczenia szczotek. Należy pamiętać, że niektóre szczotki mogą być myte tylko ręcznie, a inne – w pralce. Kolejną ważną czynnością jest suszenie szczotki. Najlepiej jest pozostawić ją do wyschnięcia na powietrzu, w pozycji pionowej.
Dieta wspomagająca regenerację włosów
Podstawowym budulcem włosów i paznokci jest keratyna. Warto ją suplementować. Istotne jest także spożywanie produktów bogatych w witaminę A, witaminę E oraz kwas linolowy. Dlaczego tak ważna jest prawidłowa dieta?
- Witamina A jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie skóry. Znajdziemy tę witaminę w: maśle, jajkach, mleku i innych produktach mleczarskich.
- Witamina E natomiast chroni włosy przed uszkodzeniami i działaniem czynników zewnętrznych. Występuje w: oliwie z oliwek, migdałach, oleju słonecznikowym, orzechach laskowych oraz kiełkach. Występują także w pomidorach, brokułach, brukselce, szpinaku, brzoskwiniach i w czarnej porzeczce.
- Kwas linolowy natomiast dostarcza włosom niezbędnych substancji odżywczych. Znajduje się w mleku i w przetworach mlecznych oraz w mięsie. A także w orzechach włoskich, rzepaku, roślinach strączkowych, siemieniu lnianym.
- Keratyna odpowiada za sprężystość pasm i twardą płytkę paznokci. Znajdziemy ją w białku pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Naturalnym źródłem kreatyny są ryby, mięso wołowe, wieprzowe oraz drób.