Świadoma pielęgnacja włosów: Klucz do zdrowej i pięknej czupryny
21.08.2023
Świadoma pielęgnacja włosów okazała się kluczem do zdrowych i pięknych włosów i nie jest już tylko zwykłym chwilowym trendem, po który sięgamy z ciekawości. Na świadomą pielęgnację włosów wpływa wiele czynności. Większość z nich jesteś w stanie wykonać w domowym zaciszu. Od czego zacząć? Zobacz, czym jest świadoma pielęgnacja włosów i jakie kosmetyki są do niej potrzebne by cieszyć się efektami i lepszą kondycją swoich pasm.
Spis treści:
- Świadoma pielęgnacja włosów – na czym polega?
- Świadoma pielęgnacja włosów – jak właściwie dobrać produkty do pielęgnacji?
- Świadoma pielęgnacja włosów krok po kroku
- Świadoma pielęgnacja włosów – podstawowe błędy w pielęgnacji
Świadoma pielęgnacja włosów – na czym polega?
Przez lata w świecie fryzjerstwa i pielęgnacji włosów, pojawiło się mnóstwo modnych trendów, ale szczyt popularności zdobył tylko jeden. Świadoma pielęgnacja, bo o niej mowa, nie bez powodu cieszy się takim zainteresowaniem. Kluczem do sukcesu świadomej pielęgnacji włosów jest odpowiednia personalizacja i przestrzeganie kilku ważnych zasad.
Punktem wyjścia do pielęgnacji skóry głowy i włosów powinno być ustalenie jej potrzeb. Jeśli chodzi o same włosy, to pierwsze, co powinnaś ustalić, to jaki rodzaj włosów posiadasz. Jest to niezwykle ważne by odpowiednio dopasować kosmetyki, które rzeczywiście wpłyną na poprawę kondycji kosmyków.
Świadoma pielęgnacja włosów – jak właściwie dobrać produkty do pielęgnacji?
Proces pielęgnacji najlepiej rozpocząć od sprawdzenia własnych włosów. Czy Twoje włosy są cienkie, czy grube? Nawilżone czy suche? Zniszczone, a może intensywnie się kręcą? Są przerzedzone czy zbyt często się przetłuszczają?
Kolejnym etapem jest określenie stanu skóry głowy. Skóra na głowie może być sucha, tłusta, podatna na łupież albo wrażliwa. Gdy uda nam się określić te parametry, to będzie nam bądź naszemu fryzjerowi zdecydowanie łatwiej dobrać zestaw najefektywniejszych kosmetyków do domowej pielęgnacji.
Jeśli zdarza Ci się stylizować włosy przy użyciu wysokiej temperatury to do swojej rutyny pielęgnacyjnej obowiązkowo trzeba dodać kosmetyk termoochronny w formie sprayu bądź kremu. Kosmetyki termoochronne oprócz działania ochronnego mają w swoich składach aktywne składniki pielęgnujące pasma.
Świadoma pielęgnacja włosów krok po kroku
Świadoma pielęgnacja włosów powinna być oparta o szampon, odżywkę, maskę i olejek. Jest to pełny i podstawowy zestaw do stworzenia efektywnej rutyny pielęgnacyjnej. Warto zaznaczyć, że jest to zestaw, który sprawdzi się przy włosach średnich i długich. Co nie znaczy, że krótkie włosy nie potrzebują pielęgnacji. W przypadku krótkich fryzur najlepiej sprawdzą się lekkie nieobciążające formuły — odżywki dodające objętość czy kosmetyki stylizujące w formie sprayu.
Warto rozbudować swoją podstawową pielęgnację i dodać jeszcze jeden, ale niezwykle ważny krok — regularny peeling skóry głowy.
Świadoma pielęgnacja włosów – podstawowe błędy w pielęgnacji
Błędy w pielęgnacji włosów to dość powszechne zjawisko zwłaszcza na początku naszej drogi ze świadomą pielęgnacją. Do pielęgnacji podchodzimy coraz bardziej świadomie. Skrupulatnie wybieramy olejki dopasowane do typu włosa, przeprowadzamy masaż głowy i peelingujemy skórę. Ale, niestety, wciąż popełniamy błędy w pielęgnacji włosów, które sprawiają, że pukle nie wyglądają tak, jak sobie tego życzymy.
Do największych błędów przy świadomej pielęgnacji należą:
- Brak regularnego oczyszczania skóry głowy
Brak stosowania peelingu do skóry głowy tworzy nieprawidłowe środowisko dla wzrostu włosów. Gruba warstwa krystalizacji będzie przyczyniała się do zmiany pH skóry głowy, co bezpośrednio może spowodować łuszczenie i nadmierne przetłuszczanie skóry głowy.
- Niedopasowany szampon do potrzeb skóry głowy
Szampony, które nie będą dopasowane pod typ skóry głowy, nie będą jej oczyszczać w sposób prawidłowy, pozostawiając skórę w opłakanym stanie. Nieodpowiednie dopasowanie szamponu może doprowadzić do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, powstania łupieżu i utraty objętości.
- Spanie z mokrymi włosami
Wrażliwy mikrobiom skóry głowy, a także duża obecność gruczołów łojowych i potowych sprawia, iż środowisko skóry głowy jest stosunkowo wilgotne. Im dłużej skóra głowy pozostaje mokra, tym bardziej narażona jest na wzrost kolonizacji bakterii. Dodatkowo oprócz problemów ze skórą głowy, przyczynia się to też do uszkodzeń włosów. Mokry włos ma odchyloną łuskę co oznacza, że jest bardziej podatny na uszkodzenia. Zasypianie z mokrymi włosami jest równoznaczne z częstym pocieraniem mokrych włosów o poduszkę, co spowoduje pogorszenie się kondycji włosów, ich zmatowienie czy też problemy z łamliwością.
A Wy, czy stosujecie zasady świadomej pielęgnacji włosów i obserwujecie jej dobroczynne efekty?