Pielęgnacja włosów krok po kroku: Praktyczne porady dla świadomych entuzjastów’
06.10.2023
Świadoma pielęgnacja włosów to temat, który już od dawna jest popularny. Mimo to nadal wiele osób potrzebuje pomocy na początku drogi ku świadomej pielęgnacji włosów. Na świadomą pielęgnację włosów wpływa wiele czynności. Większość z nich jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. To od czego zacząć? Zobacz, czym jest świadoma pielęgnacja włosów i jakie kosmetyki są do niej potrzebne.
Spis treści:
Czym jest świadoma pielęgnacja włosów?
Jak prawidłowo stosować podstawowe kosmetyki do pielęgnacji włosów?
Jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami włosów i skóry głowy?
Odpowiednia pielęgnacja włosów po zabiegach kosmetycznych.
Czym jest świadoma pielęgnacja włosów?
Świadoma pielęgnacja włosów to szeroka tematyka i obejmuje wiele kroków, które są w stanie poprawić zarówno stan zarówno kosmyków, jak i skóry głowy. Na samym początku dobrym rozwiązaniem jest stworzenie sobie planu pielęgnacji, który w jasny sposób pokaże, na co zwrócić uwagę.
Dobrze dobrany plan jest w stanie w znaczący sposób poprawić kondycję włosów, przywrócić ich blask czy podkreślić naturalny skręt. Aby rozpocząć swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją, należy najpierw poznać skórę głowy i swoje pasma. Jednak warto pamiętać, że dbanie o włosy w sposób świadomy to nie tylko stosowanie dobrze dobranych produktów pielęgnacyjnych. Bardzo duże znaczenie mają stosowane przez nas techniki czy zasady, które określają, w jaki sposób dbać o pasma.
Odpowiednie rozczesywanie włosów, unikanie spania z mokrymi włosami, stosowanie właściwych ręczników czy poszewek, to wszystko ma znaczenie i jest równie ważne na początku świadomej pielęgnacji. Istotny jest również delikatny masaż oraz ostrożna stylizacja włosów. Pielęgnacyjna rutyna wpływa na końcówki włosów, pasma na długości oraz skórę głowy. Pozwala również stymulować porost włosów, odżywiając cebulki. Świadoma pielęgnacja pomaga ograniczać wypadanie włosów oraz pokazuje jak chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi. To korzystnie wpływa na ich wygląd i jest skutecznym sposobem na piękne włosy.
Jak prawidłowo stosować podstawowe kosmetyki do pielęgnacji włosów?
Kompletując swoje kosmetyki do pielęgnacji włosów, kieruj się zasadą: szampon jest do skóry głowy, odżywka do włosów. Skórę głowy należy myć dwukrotnie. Pierwsze mycie pozwala rozpuścić wszelkie zanieczyszczenia, resztki produktów do stylizacji, a drugie mycie pozwala dogłębnie oczyścić skórę głowy ze zbędnej warstwy krystalizacji naskórka.
Wybierając myjący kosmetyk do skalpu, weź pod uwagę głównie to, by nie podrażniał. Oprócz wyboru odpowiedniego produktu ważna jest również technika mycia. Nie wylewaj szamponu bezpośrednio na włosy czy skórę. Wylej odrobinę kosmetyku na dłoń i najpierw energicznie rozmieszaj go między dłońmi — rozpieniając go dobrze. Dopiero tak przygotowany szampon rozprowadź równomiernie na skórze głowy. Do oczyszczenia długości włosów najczęściej wystarczy sama piana, która będzie po nich spływać. Jeśli jednak chcesz dokładniej je umyć, nie trzyj i nie wcieraj szamponu we włosy. Wystarczy, że rozprowadzisz go na nich, delikatnie ściskając pasma.
Bez dwóch zdań, odżywka do włosów to po szamponie podstawowy kosmetyk do pielęgnacji włosów. Jej głównym zadaniem jest odżywienie włosów i dostarczenie do ich wnętrza wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu włosy będą zdrowe, mocne i przede wszystkim piękne. By odżywka faktycznie spełniała swoje funkcje, przede wszystkim powinna być dostosowana do potrzeb naszych włosów oraz umiejętnie nałożona na włosy.
Stosując odżywkę, należy pamiętać o kilku złotych zasadach. Nie należy nakładać odżywki na zbyt mokre włosy. Zbyt duża ilość wody za bardzo rozcieńczy odżywkę i w ten sposób osłabi jej działanie. Nigdy nie nakładaj odżywki w skórę głowy. Stosując odżywkę w taki sposób, możesz wywołać podrażnienia na skórze głowy, wzmóc przetłuszczanie, a nawet łupież.
Jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami włosów i skóry głowy?
Dopasowanie pielęgnacji do rodzaju czy typu włosów, jaki posiadasz to najczęściej dopiero połowa drogi do sukcesu. Większość ludzi zmaga się bowiem z przynajmniej jednym dodatkowym problemem.
Najczęstszym problemem na pewno jest nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy
i włosów. Pielęgnacja przetłuszczających się włosów powinna prowadzić do unormowania wydzielania sebum przez skórę głowy.
Odpowiednio dobrana i regularnie stosowana pielęgnacja może przynieść niebywałe efekty, jednak konieczne jest ustalenie przyczyny pojawienia się tego problemu. Przetłuszczanie się włosów jest powodem nadmiernej produkcji sebum przez skórę głowy. Sebum w odpowiedniej ilości odgrywa ważną rolę, gdyż nadaje skórze miękkości
i zabezpiecza przed przesuszeniem i uszkodzeniami mechanicznymi skóry głowy i włosów. Jednak stan nasilonej produkcji łoju już nie działa korzystnie, gdyż nadmierny łojotok jest główną przyczyną zaczopowania mieszków włosowych i wypadania włosów, a także pojawiania się chorób owłosionej skóry głowy.
Pielęgnacja przetłuszczających się włosów powinna prowadzić do unormowania wydzielania sebum przez skórę głowy. Spróbuj łagodnych produktów myjących i przygotuj się na to, że nie zadziałają od razu. Zanim Twoja skóra ochłonie i wyreguluje produkcję sebum, może minąć kilka tygodni.
Pamiętaj, żeby włosy myć letnią wodą i stosować delikatne ruchy a suszyć tylko z wykorzystaniem zimnego nawiewu. Zabronione jest też chodzenie spać z mokrymi włosami, bo taki zwyczaj prowadzi do rozwoju drobnoustrojów podrażniających skórę głowy, a jednocześnie pobudza gruczoły łojowe do działania. Konieczne jest też wprowadzenie do swojej rutyny pielęgnacyjnej peelingu do skóry głowy.
Odpowiednia pielęgnacja włosów po zabiegach kosmetycznych.
Częste farbowanie, rozjaśnianie, keratynowe prostowanie czy przedłużanie włosów ma wpływ na kondycje i strukturę naszych pasm. Właśnie dlatego musimy dobrze dopasować pielęgnację, by wszelkie zabiegi mające upiększyć nasze włosy, nie osłabiały ich.
Farbowane kosmyki są często osłabione na końcach, które były poddawane działaniu farby więcej razy. Dlatego w pielęgnacji powinny znaleźć się zabezpieczające silikony – nakładane na końce bez spłukiwania. Podstawowa pielęgnacja włosów farbowanych powinna opierać się na regenerujących odżywkach, maskach, balsamach i olejach, które pomogą nawilżyć, odżywić włosy i je wygładzić.
Jeśli chodzi o włosy rozjaśniane, to ich pielęgnacja powinna się skupić na regeneracji i ochronie. Myj włosy w letniej wodzie, a suszarkę ustaw na mniejszą temperaturę nawiewu. Korzystaj z łagodnych szamponów oraz odżywiaj olejami, masłami i innymi emolientami. Rozjaśnianie powoduje unoszenie się łusek włosów, więc w pielęgnacji najlepiej skupić się na ich domknięciu.
Przedłużane włosy muszą znosić dodatkowe obciążenie, co sprawia, że stają się podatne na uszkodzenia. Podstawą pielęgnacji takich włosów to przede wszystkim delikatność — rozczesuj je etapami, zaczynając od końcówek idąc w górę. Podczas mycia delikatnie masuj skórę głowy, wkładając palce pod włosy. Wycieraj, odciskając nadmiar wody w bawełniany materiał, dzięki temu zminimalizujesz ryzyko poplątania doczepów i wyrwania swoich naturalnych włosów.
Świadoma pielęgnacja włosów to przepis na poprawę ich kondycji i zachowanie zdrowia. Rozpoczynając z nią przygodę, pamiętaj jednak, że Twoje kosmyki z dnia na dzień nie przejdą szybkiej metamorfozy. Świadoma pielęgnacja to długa praca, wymagająca cierpliwości i zaangażowania.