Swędząca skóra głowy - przyczyny, sposoby na zaradzenie

Swędząca skóra głowy - przyczyny, sposoby na zaradzenie

Swędząca skóra głowy to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Czasem jest spowodowana niczym niegroźnym, a czasem jest objawem choroby, którą należy skonsultować z dermatologiem.

swedzaca-skora-glowy

Łupież

Łupież to jedna z najczęstszych przyczyn swędzącej głowy. Jest on jednak stosunkowo łatwy do rozpoznania. Świądowi towarzyszy także złuszczanie się naskórka, które - w przypadku łupieżu suchego - powoduje, że z głowy sypią się drobne płatki. Jeśli łupieżowi towarzyszą łojotok oraz lepkie, żółte łuski - jest to łupież tłusty.

Łojotokowe zapalenie skóry

Jest to stan zapalny skóry, którego przyczyn nie sposób określić. Mówi się, że dużą rolę odgrywają tutaj grzyby z rodzaju Malassezia, które produkują nadmierną ilość łoju, przez co nieprawidłowo przebiega proces odnowy komórkowej naskórka, który prowadzi do przyspieszonego rogowacenia. Choroba ta najczęściej objawia się zaczerwienieniem skóry i złuszczaniem naskórka, a także świądem, który może nasilać się pod wpływem stresu czy potu.

Łuszczyca

Choroba skóry mająca podłoże autoimmunologiczne. Często mylona z łupieżem, gdyż jak w przypadku łupieżu, skóra na głowie łuszczy się i powstają zrogowacenia. W przypadku łuszczycy, nowe komórki odradzają się dużo szybciej niż zwykle, co sprawia, że na skórze głowy oraz na ciele tworzy się warstwa martwych komórek w postaci łusek.

Choroby o podłożu psychologicznym

Często spotykaną przyczyną świądu jest także nerwica. Układ nerwowy oraz skóra powstają z tego samego listka zarodkowego, co przyczynia się do tego, że skóra jest bardzo unerwiona. Hormon stresu zmniejsza produkcję kolagenu, który jest podstawowym białkiem budulcowym skóry, przez co dużo bardziej naraża ją na uszkodzenia zewnętrzne, takie jak: przesuszenie czy podrażnienie.

Alergia

Swędząca głowa może wystąpić też po użyciu farb lub kosmetyku, który zawiera składnik, na który jesteśmy uczuleni. Pojawia się, gdy skóra głowy wejdzie w kontakt z tym czynnikiem. Objawia się jako świąd skóry, wyprysk czy zaczerwienienie.
Najczęściej alergizujące substancje:

  • parafenylenodiamina (PPD) – składnik farb do włosów
  • nikiel – obecny w ozdobach włosów, np. spinkach
  • formalina (wodny roztwór aldehydu kwasu mrówkowego) – stosowany do zabiegów prostowania włosów metodą brazylijską
  • cocamidopropyl betaine (CAPB) – stosowany w szamponach; w połączeniu ze SLS może powodować alergiczne zapalenie skóry
  • glikol propylenowy (PG) – stosowany jako rozpuszczalnik, wysusza skórę i włosy, może powodować zaczerwienienie i podrażnienie naskórka
  • substancje zapachowe – to główne alergeny kosmetyków

Przesuszona skóra głowy

Swędzenie głowy może wystąpić również z powodu przesuszenia skóry głowy. Przesuszenie skóry głowy może wystąpić z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji, zmianami hormonalnymi czy działaniem czynników zewnętrznych.

Jak poradzić sobie ze swędzącą skórą głowy?

Jeśli przyczyną swędzącej głowy jest nieodpowiednia pielęgnacja lub przesuszenie spowodowane działaniem czynników zewnętrznych, często wystarczy zmiana kosmetyków. Powinno się wtedy stosować szampony nawilżające i łagodzące (emolienty) oraz maski nawilżające.

Polecane produkty:

Jeśli występują uciążliwe zmiany skórne, należy najszybciej skonsultowane z lekarzem. Lekarz zaproponuje sposób terapii i przepisze szampony odpowiednie do Twojego problemu skórnego.