Równowaga PEH - sposób na zniszczone włosy
29.03.2022
Zniszczone włosy potrafią być uciążliwe, a znalezienie odpowiedniego sposobu na naprawienie ich - to niekiedy długa droga. Aby odbudować swoje włosy i cieszyć się ich zdrowym blaskiem, musisz zapewnić im równowagę PEH.
Czym jest równowaga PEH?
Równowaga PEH to trzyetapowy proces pielęgnacyjny włosów. Skrót to nic innego jak równowaga trzech najważniejszych składników: protein, emolientów i humektantów. Nie oznacza ona, że powinniśmy dostarczać włosom takiej samej ilości protein, co i emolientów czy humektantów - chodzi o to, aby dopasować ilość tych składników do aktualnych potrzeb włosów.
Po czym poznać czego potrzebują Twoje włosy?
Nasze włosy zawsze mówią nam o tym, czego potrzebują. Musimy się nauczyć ich słuchać. Ta tabelka, może pomóc Ci w rozpoznaniu problemu oraz zakupieniu odpowiednich produktów.
Co więcej warto wiedzieć o równowadze PEH?
Równowaga PEH poprawia kondycję włosów, co może zmienić ich porowatość
Pogoda ma wpływ na to, jakich kosmetyków powinnaś użyć - jeśli jest wilgotno oraz deszczowo użyj emolientów, a jeśli jest sucho i słonecznie - humektantów
Używaj dwóch szamponów - jednego delikatnego, a drugiego mocno oczyszczającego - ten drugi używaj co kilka dni/raz na tydzień
Kolejność nakładania kosmetyków jest istotna - humektanty i proteiny powinny być jako pierwsze
Co zrobić, jeśli przedobrzę z równowagą PEH?
Przeproteinowane włosy - co robić?
Umyj włosy szamponem z SLES i nałóż na nie sporo emolientów. Jeśli chcesz zniwelować przesuszenie, nałóż także humektanty.
Przemolientowane włosy - co robić?
Zastosuj oczyszczające mycie PEH z dużą ilością protein i humektantów, kończąc pielęgnacje emolientem. Zastanów się czy emolienty, których używasz nie są za ciężkie dla Twoich włosów.
Przehumektantowane włosy - co robić?
Zbyt nawilżone włosy? Najlepsza rada to ich umycie i dołożenie protein dla usztywnienia oraz zamknięcie pielęgnacji emolientami.
Jak rozpoznać proteiny, emolienty i humektanty?
PROTEINY
Wypełniają one mikrouszkodzenia. Są to białka, które uzupełniają ubytki we włosach. Regenerują włosy, nadają im większego blasku i objętości.
Mogą być roślinne lub zwierzęce.
Jeśli szukasz produktów proteinowych, szukaj w składzie takich członów, jak: “Protein”, “Amino Acids” lub tych rozpoczynających się od “Hydrolyzed”.
EMOLIENTY
Składniki, które wytwarzają na włosach film ochronny. Zabezpieczają włosy przed uszkodzeniami zewnętrznymi i pomagają zatrzymać wartościowe składniki wewnątrz włosa. Dociążąją włosy, zmniejszają elektryzowanie i nadają włosom blask.
Do emolientów zaliczane są:
- oleje - poznasz je po końcówce “oil”
- masła - poznasz je po końcówce “butter”
- woski - poznasz je po końcówce “wax” lub lanolin,
- silikony - poznasz je po końcówce “siloxane”, “silanol”, “silicone”, “methicone”, “methiconol”
- alkohole tłuszczowe - “cetyl alcohol”, “cetearyl alcohol”
HUMEKTANTY
Substancje nawilżające włosy. Humektanty to: aloes, gliceryna, mocznik, pantenol, siemię lniane i kwas hialuronowy.