Rodzaje glinek do twarzy

Rodzaje glinek do twarzy

Z pewnością choć raz miałaś styczność z glinkami kosmetycznymi, chociażby w formie maseczki do twarzy. Glinki to klasyka i prawdziwy skarb pielęgnacji, a dlaczego? Już mówimy!

glinki-do-twarzy

Czym są glinki?

Glinki to naturalnie występujące skarby w przyrodzie wydobywane ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Powstają w drodze złożonych procesów geologicznych, chemicznych i biologicznych, a te najcenniejsze pochodzą z głębszych pokładów. W składzie glinek możemy znaleźć wiele cennych witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania skóry. Stosowanie glinek pomoże Ci kompleksowo zadbać o skórę.

Dlaczego warto używać glinek?

Jak wcześniej zostało wspomniane, glinki dostarczają nam wiele cennych witamin oraz minerałów. Są one bogatym źródłem wielu mikro- i makroelementów, między innymi magnezu, wapnia, żelaza, potasu, sodu czy cynku. Działają nieco jak magnes, ponieważ przyciągają i wiążą wszelkie toksyny, metale ciężkie i zanieczyszczenia. Co więcej, posiadają właściwości absorpcyjne, dzięki którym pochłaniają nadmiar sebum. Glinki nie alergizują, zapobiegają namnażaniu bakterii, a także regulują pH skóry.

Jakie są rodzaje glinek

Glinki dzielimy na:
Kaolin – najdelikatniejsza, polecana do skóry suchej, wrażliwej i delikatnej;
Illit – glinki o troszkę mocniejszym działaniu;
Montmorylonit – najsilniej działające glinki, przeznaczone do skóry tłustej i trądzikowej, potrzebującej najsilniejszego oczyszczenia.

rodzaje-glinek

Podział glinek ze względu na kolor

Kolor glinki zależy od pierwiastków i minerałów wchodzących w jej skład chemiczny.

  • Glinka biała - inaczej nazywana glinką porcelanową. Idealna dla skóry wrażliwej i przesuszonej. W jej składzie znajdziemy kaolinit, mangan, magnez, sód i żelazo. Można ją stosować codziennie – jest niezwykle delikatna dla skóry. Łagodzi zaczerwienienia, wyrównuje koloryt dbając przy tym o nawilżenie skóry. Świetnie sprawdzi się również jako peeling do skóry głowy – będzie normalizować wydzielanie sebum. Mogą jej używać również osoby zmagające się z trądzikiem.
  • Glinka zielona - wybór idealny dla cery tłustej i trądzikowej. Za jej barwę odpowiadają jony żelaza. W składzie znajdziemy: selen, krzem, wapń, cynk i kobalt. Glinka ta ma wyjątkowe zdolności absorpcyjne, dzięki czemu pomaga w walce z chorobami skóry – egzemą czy łuszczycą. Nadaje się także do dbania o cerę trądzikową. Oczyszcza, nie zaburza równowagi hydrolipidowej skóry, a także ma działanie antyseptycznie i przyspiesza regenerację.
  • Glinka czerwona - kosmetyk pomocny w pielęgnacji cery mieszanej, dojrzałej czy naczynkowej. Znajdziemy w niej: żelaza, krzem, kobalt, selen i miedź. Wpływa na kondycję naczyń krwionośnych, uszczelniając je i wzmacniając. Regularnie stosowana może pomóc w wygładzeniu zmarszczek. Wykorzystuje się ją w dbaniu o skórę dotkniętą trądzikiem różowatym.
  • Glinka różowa - na tej glince skorzysta nie tylko skóra delikatna i wrażliwa, ale także mieszana czy tłusta. Łącząc w sobie glinkę czerwoną i białą, działa kompleksowo: łagodzi podrażnienia, poprawia stan skóry i jej koloryt. Co więcej, uszczelnia ona naczynka krwionośne i skutecznie oczyszcza i usuwa zmęczenie mięśni i nagromadzone toksyny.
  • Glinka niebieska - idealna dla osób, które mierzą się z problemem zaskórników i przebarwień. Wspomaga oczyszczanie skóry, jednocześnie likwidując przebarwienia. Delikatnie dezynfekuje i tonizuje skórę, pomaga nabrać skórze zdrowego kolorytu.
  • Glinka fioletowa - glinka dobra dla cery zniszczonej, zmęczonej, potrzebującej odświeżenia. Skutecznie oczyszcza, odświeża i rozświetla skórę.

Glinka jako składnik kosmetyku

Możemy je stosować jako maski, jako peelingi, ale nie trzeba ich używać tylko w takiej. Istnieje wiele kosmetyków, w których składzie występują glinki. W składzie niektórych szamponach czy past oczyszczających znajdziesz glinki. Co więcej, z glinki można samemu zrobić (lub kupić gotową) pastę do zębów. Pasta do zębów z glinką ma silne działanie absorbujące zanieczyszczenia jamy ustnej.