Metody mycia włosów – czy znasz je wszystkie?
21.07.2022
Nie ma jednego sposobu na mycie włosów, ponieważ metoda mycia może zależeć od rodzaju włosów. Najlepiej jest umyć włosy 2-3 razy w tygodniu, aby utrzymać je w dobrej kondycji.
Jakie są metody mycia włosów?
Mycie włosów to czynność, którą wykonuje każdy z nas. Czynność ta powinna być wykonywana regularnie. Co ciekawe, każdy z nas wykonuje tę czynność nieco inaczej. Czy wiedziałeś, że istnieje kilka metod mycia włosów, a każda ma swoje zalety i wady? Do najpopularniejszych metod mycia włosów należą:
- Mycie na sucho
- Mycie szamponem i odżywką
- Mycie szamponem i olejem
- Mycie tylko szamponem
- Mycie wodą z mydłem
- Mycie metodą OMO
- Mycie metodą MOO
- Mycie włosów odżywką
- Kubeczkowa metoda mycia włosów
Mycie włosów na sucho
Jest jedną z najpopularniejszych metod mycia włosów. Dla osób, które chcą uniknąć przesuszenia, najlepsza metoda mycia to ta na sucho. Ma wiele zalet:
jest szybka i łatwa do zastosowania w domu
a także chroni włosy przed uszkodzeniami.
Wadą tej metody jest to, że może być mniej skuteczna niż mycie na mokro.
Mycie włosów MO, czyli szampon i odżywka
Jedną z popularnych metod mycia włosów jest oczyszczanie szamponem i odżywką. Oczyszczanie szamponem pomaga oczyścić skórę głowy i włosy, a odżywka pomaga nawilżyć i wygładzić włosy.
Mycie włosów szamponem i olejem
Niektórzy ludzie używają olejków do mycia włosów, a następnie spłukują je szamponem. Olejki mogą pomóc w zwalczaniu łupieżu i wygładzeniu włosów. Olejek jojoba jest szczególnie dobry dla włosów, ponieważ łatwo się wchłania. Do mycia włosów olejem należy nałożyć odrobinę na dłonie i rozprowadzić równomiernie przez całe włosy. Następnie należy delikatnie masować głowę przez około trzy minuty, a następnie dokładnie spłukać ciepłą wodą. Na koniec można umyć włosy szamponem.
Mycie włosów metodą OMO
Jest to bardzo skuteczna metoda na usunięcie nagromadzonego sebum i zapewnienie włosom świeżości. Jest to także jeden ze sposobów na uniknięcie podrażnień skóry głowy. Metoda OMO polega na nałożeniu najpierw odżywki, następnie szamponu i później znów odżywki. Sposób ten jest szczególnie polecany dla tych osób, które mają włosy kręcone.
Jak się za to zabrać?
Najpierw nakładasz delikatną odżywkę. Im krótszy skład, tym lepiej. Kosmetyk spłukujesz.
Następnie myjesz włosy delikatnym szamponem i spłukujesz.
Na końcu aplikujesz mocniejszą odżywkę albo maskę do włosów i spłukujesz. Sięgaj po produkty „dociążające” włosy.
Nałożenie odżywki przed szamponem ma na celu zabezpieczyć włosy przed zbyt silnym działaniem szamponu.
Mycie włosów metodą MOO
Na czym polega metoda MOO? To po prostu mycie, odżywianie, odżywianie. Nie jest to metoda zbyt popularna, jednakże jest ona niezwykle ciekawa i skuteczna. Zapewnia ona głębokie oczyszczanie.
Jak się zabrać za mycie metodą MOO?
-
Umyj włosy silnym szamponem oczyszczającym.
- Później nałóż pielęgnują odżywkę i spłucz.
- Ponownie nałóż odżywkę albo maskę.
Głównym zadaniem tej metody jest zmycie ze skóry głowy wszelkich zanieczyszczeń oraz pozostałości po kosmetykach. Jak wiadomo, zbyt duża ilość osadu może zablokować mieszki włosowe. A zablokowane mieszki włosowe blokują prawidłowy wzrost włosów. Podwójne nakładanie odżywki wzmacnia włosy po silnym oczyszczaniu. Warto taką kurację stosować co 4 mycie.
Jak dobrać odpowiedni szampon do swoich włosów?
Rynek kosmetyczny oferuje szeroki wybór szamponów do włosów, dostosowanych do różnych typów włosów. Decydując się na konkretny produkt, warto kierować się przede wszystkim swoimi preferencjami i oczekiwanymi efektami. Ponadto, istotne jest także dopasowanie szamponu do rodzaju włosów. Co więcej, warto posiadać dwa różne szampony do włosów. Pierwszy stosujemy raz w tygodniu w celu mocnego oczyszczania. Po drugi sięgamy regularnie – powinien być zatem delikatniejszy.
Włosy normalne
Włosy normalne nie są ani przesuszone, ani przetłuszczone. Są elastyczne i łatwo się układają. Aby utrzymać ich odpowiedni poziom nawilżenia, warto stosować szampony o neutralnym pH lub lekko kwasowe. Dobrym wyborem będzie także szampon delikatnie oczyszczający.
Włosy przesuszone
Włosy przesuszone są często łamliwe i matowe. Aby je odżywić, potrzebują one dodatkowej dawki nawilżenia. Dobrym wyborem będzie więc szampon bogaty w składniki odżywcze, takie jak oleje i masła. Szampony na bazie łagodnych surfaktantów również mogą być dobrym wyborem, ponieważ nie podrażniają skóry głowy.
Włosy przetłuszczające się
Włosy przetłuszczające się mają tendencję do bycia tłuste u nasady i suche na końcach. Jeśli masz taki typ włosów, szukaj szamponu, który oczyszcza skórę głowy, ale nie wysusza włosów. Dobrym wyborem będzie szampon na bazie łagodnych surfaktantów. Unikaj szamponów bogatych w oleje i masła, ponieważ mogą one przyczyniać się do większej produkcji sebum.
Włosy kręcone
Włosy kręcone potrzebują szamponu, który nie będzie ich przesuszał. Dobrym wyborem jest szampon do włosów na bazie łagodnych surfaktantów. Włosom kręconym potrzeba szamponu, który jest bogate w składniki odżywcze. Nawilżą one skutecznie włosy i przywrócą im naturalny blask. Zadaniem tego rodzaju szamponów jest zapobieganie efektowi puszenia się i nadanie skrętom odpowiedniego wyglądu.
Wrażliwa skóra głowy
Wrażliwa skóra głowy wymaga specjalnej opieki. Warto wybierać szampony, które mają delikatny skład. Nie mogą zawierać substancji drażniących i podrażniających. Należy unikać produktów, które w swoim składzie zawierają SLSy, SLESy, parabeny, sztuczne barwniki czy oleje mineralne. Te składniki są najbardziej szkodliwe i mogą powodować reakcje alergiczne.
Włosy farbowane
Farbowane włosy potrzebują szczególnej pielęgnacji. Warto zdecydować się na szampon do włosów chroniący kolor. Produkty do włosów farbowanych powinny nawilżać i odżywiać pasma. Zależy nam na tym, aby włosy były miękkie i gładkie. Żeby włosy po koloryzacji utrzymały zdrowy wygląd, należy pamiętać o tym, czego one potrzebują. Stosowane kosmetyki powinny zapewnić włosom farbowanym: intensywne odżywienie, nawilżenie i wygładzenie, a także ochronę koloru.
Jak często myć włosy?
Mycie włosów to kwestia bardzo indywidualna. Włosy należy myć wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Niektórzy muszą przystępować do pielęgnacji codziennie, a inni co dwa-trzy dni. Częstotliwość mycia włosów dyktowana jest przez stan skóry głowy i jej potrzeby. Skóra głowy, która szybko się przetłuszcza, potrzebuje mycia nieco częściej niż włosy zdrowe. Przetłuszczające się włosy są oklapnięte i nieświeże, a przy tym wyglądają nieestetycznie. Przy zdrowych włosach mycie można zaplanować raz na kilka dni, powiedzmy 2-3 razy w tygodniu.
Warto czasem zastosować peelingi do skóry głowy. Zadaniem peelingów do skóry głowy jest skuteczne oczyszczenie skóry. Jest to etap pielęgnacji, który oczyszcza skórę głowy z pozostałości po kosmetykach i usuwa martwy naskórek. Peelingując, masujemy skórę głowy. Masaż skóry głowy poprawia krążenie krwi i ułatwia skórze przyjmowanie składników odżywczych.