Koloryzacja włosów - co wybrać, jak sobie poradzić?
08.05.2020
Koloryzacja włosów - co wybrać, jak sobie poradzić?
Farbowanie, rozjaśnianie, dekoloryzacja, pasemka, refleksy, baleyage, ombre, sombre, sunlight, tonowanie, odsiwianie... Prawda, że jest tego mnóstwo? Zmiana koloru to jeden z najprostszych sposobów na zmianę naszego wizerunku. Zastanawiasz się, co wybrać dla siebie? Czym różni się każda z metod? Chętnie opowiemy Ci parę słów o koloryzacji i wyjaśnimy kilka pojęć. A może właśnie czekasz na takie wskazówki, aby zacząć swoją przygodę z farbowaniem włosów w domowym zaciszu?
Rodzaje farb
Farby do włosów można podzielić na dwie kategorie - farby trwałe oraz półtrwałe.
➢ farby trwałe, czyli koloryzacja permanentna
To farby trwale zmieniające kolor oraz przeznaczone są do krycia siwych włosów. Pigmenty wnikają głęboko w warstwę korową włosa, dlatego efekt jest długotrwały. Za pokrycie siwego włosa w farbach permanentnych odpowiada amoniak. Takimi farbami są na przykład Lakme Collage, Matrix SoColorBeauty, L’Oreal Majirel, Wella Koleston.
Fryzjerstwo to dział, który nieustannie idzie na przód, rozwija się w każdym kierunku, dlatego istnieją również farby w pełni kryjące, ale nie zawierające amoniaku. Takimi farbami są: L’Oreal Inoa - na bazie technologii olejkowej ODS2, Lakme Chroma - na bazie techologi OF5.
Te farby są tak samo dobrze kryjące jak z amoniakiem, ale aby otrzymać długotrwały efekt, zaleca się użycie oryginalnych utleniaczy.
➢ farby półtrwałe, czyli farby bez amoniaku
Na te farby mówi się różnie: tonery, koloryzacja ton w ton, pół-farby. Każda z nazw jest potocznie używana we fryzjerskim świecie i oznacza to samo - farbowanie półtrwałe, odświeżenie koloru, zmiana odcienia. Farby półtrwałe nie wnikają tak głęboko w warstwę włosa, dlatego są delikatniejsze, mniej “agresywne” dla włosów. Nie poradzą sobie za to z siwymi włosami.
Oksydanty
Te produkty również mają kilka nazw, na przykład: utleniacze, wody w kremie, wody, aktywatory. Każda profesjonalna farba wymaga połączenia z utleniaczem w odpowiedniej proporcji, którą zaleca producent.
Stężenia oksydantów
Podstawowe stężenia oksydantów to: 3% - używane do tonowania oraz do farb bez amoniaku 6% - najczęściej używane stężenie, idealnie nadaje się do pokrycia siwych włosów oraz nadania nowego odcienia 9% - stężenie używane do rozjaśniania włosów oraz do blondów 12% - najmocniejsze stężenie, rzadko użytkowane, najczęściej używane do mocnego rozjaśniania
Coraz częściej firmy decydują się na stworzenie swojego stężenia utleniacza do konkretnych farb, tak, aby nie było możliwości użycia zamiennika z innej firmy. Dla przykładu:
➢ Lakme Chroma - stężenia 1,8%; 5,4%; 8,4% ➢ Matrix Sync - 2,7% ➢ Wella Color Touch - stężenia 1,9%; 4%
Jaką metodę wybrać? Kilka słów o każdej z nich.
Metod farbowania, oprócz klasycznego pokrycia włosów jedną mieszanką, jest nieskończenie wiele. Fryzjerstwo to artystyczny zawód, każdy fryzjer to na swój sposób artysta z wielką wyobraźnią, nieograniczoną kreatywnością i odwagą, dlatego nie ma konkretnych instrukcji krok po kroku, jak wykonać jakąś czynność. Każdy włos inaczej się rozjaśnia, przyjmuje farbę, układa się, ma inna porowatość i strukturę. W tym zawodzie nie ogranicza nas nic, oprócz własnej kreatywności.
Jest kilka najpopularniejszych metod koloryzacji włosów:
➢ rozjaśnianie - przy użyciu rozjaśniacza
➢ dekoloryzacja - przy użyciu dekoloryzatora
➢ ombre - ciemniejszy odcień u nasady, jaśniejsze końcówki, duża rozbieżność
między kolorami
➢ sombre - podobna metoda do ombre, ale różnica między odrostem, a końcówkami jest delikatniejsza, subtelniejsza, bardziej naturalna ➢ sunlight - delikatne pojaśnienia przypominające rozjaśnienie włosów od słońca
➢ odsiwianie - repigmentacja włosa, na przykład American Crew Precision Blend
Popularne akcesoria do koloryzacji
● folia aluminiowa do rozjaśniania
● paski piankowe do rozjaśniania
● peleryna foliowa jednorazowa do okrycia klienta
● grzebień z plastikowym szpikulcem (do farbowania nie używamy metalowych grzebieni, ponieważ metal może wejść w reakcję chemiczną z farbą!)
● miseczka
● pędzelek
● preparat do zmywania farb ze skóry - może być zmywacz w płynie lub gotowe nasączone płynem chusteczki jednorazowe
● plastikowe osłonki uszy
● foliowe, jednorazowe osłonki na okulary
● deska do baleyage
● rękawiczki ochronne
● klipsy, klamry
Wszystkie potrzebne akcesoria, farby, utleniacze oraz produkty do pielęgnacji włosów farbowanych znajdziecie na naszej stronie