Kiedy olejować włosy?
26.01.2022
Olejowanie włosów stało się nieodłączną częścią rytuału pięlęgnacyjnego włosów wielu osób. Olejowanie poprawia poziom nawilżenia włosów, ich elastyczność i miękkość, a także chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Jak zatem dobrze olejować włosy?
Dlaczego warto olejować włosy?
Z pewnością wielu nie raz zadało sobie to pytanie, gdy zaczęło zastanawiać się nad olejowaniem włosów. Przede wszystkim, regularne olejowanie włosów w dużym stopniu poprawia kondycję włosów. Regeneruje, przywraca blask i odżywia włosy, a także chroni je przed zanieczyszczeniami. Stosowanie olejków łagodzi podrażnienia skóry głowy i stany zapalne oraz pomaga zwalczyć łupież. Po olejowaniu włosy szybciej rosną, są mocniejsze i mniej podatne na rozdwajanie się końcówek.
Kto powinien olejować włosy?
Włosy olejować może każdy, kto chce nadać włosom zdrowego blasku i je odżywić. Bez względu na stan i porowatość włosów można olejować włosy, pamiętając o tym, aby dobrać olejek odpowiedni do porowatości włosa.
Kiedy olejować włosy?
Olejować włosy można przez cały czas, ale okres zimowy to czas, w którym zdecydowanie powinniśmy się tym zająć. W okresie zimowym jesteśmy wystawieni na mrozy, zmiany temperatur oraz zanieczyszczenia. Aby dobrze zregenerować i chronić włosy, warto przyłożyć się do regularnego olejowanie w zimowym czasie.
Korzyści z olejowania włosów
Włosy potrzebują dodatkowej ochrony, ponieważ są wystawiane na różne czynniki zewnętrzne. Olejowanie włosów przyczynia się do ochrony ich przed zanieczyszczeniami powietrza oraz zniszczeniem i rozdwajaniem końcówek. Olejowanie przywraca blask, sprężystość oraz regeneruje włosy.
Metody olejowania
Metod olejowania jest wiele i wszystko zależy od preferencji. Przedstawimy jednak kilka, najczęściej wybieranych metod olejowania.
-
Olejowanie na sucho
Jedna z najpopularniejszych metod. Polega ona na nałożeniu olejku na suche, nieumyte włosy. Polecane, gdy chcesz ujarzmić niesforne włosy. Olejek rozprowadza się na całych włosach, od ucha w dół. Aby mieć pewność, że olej został równo rozprowadzony na włosach, możesz je przeczesać grzebieniem. Następnie zawiń włosy w warok lub koczek i trzymaj olejek jak długo chcesz, pamiętając, aby czas ten nie był krótszy niż 30 minut.
-
Olejowanie na mokro
Olejowanie na mokro zalecane jest najczęściej włosom suchym, zniszczonym, którym potrzeba dogłębnego nawilżenia. Metoda ta polega na nałożeniu olejku na nawilżone włosy. Mają być one delikatnie nawilżone - nie umyte. Włosy moczymy, odsączamy ręcznikiem nadmiar wody i nakładamy olejek.
-
Olejowanie metodą “na miskę”
Olejowanie na miskę to jedna z najbardziej polecanych metod. Do miski wlewamy mniej więcej litr ciepłej wody, a następnie dodajemy do niej kilka kropli oleju. Opcjonalnie można dodać do niej kilka kropel półproduktu, np.: kwasu hialuronowego. Włosy zanurzamy w wodzie na 2-3 minuty. Po wyjęciu głowy z miski, odsączamy wodę za pomocą ręcznika i nakładamy foliowy czepek, który owijamy ręcznikiem. Ciepło sprawi, że olejek lepiej się wniknie we włosy. P upływie 20-30 minut zdejmij z głowy turban, ale pozostaw olej na włosach. Zmyj go delikatnym szamponem dopiero po minimum półtorej godzinie. 1,5-2 godzinach.
-
Olejowanie na odżywkę.
Ta metoda ma tak naprawdę kilka możliwości.
- Na suche włosy nakładasz olejek, a następnie odżywkę
- Najpierw na włosy nakładasz odżywkę, a następnie olejek
- Do odżywki dodajesz kilka kropel oleju, a następnie nakładasz na włosy
- Olej nakładasz na zwilżone i odciśnięte w ręczniku włosy, a następnie nakładasz na nie odżywkę.
Na koniec owiń włosy ręcznikiem lub nałóż foliowy czepek i umyj włosy dopiero po upływie 20-30 minut.
-
Olejowanie na mgiełkę/serum
Na suche włosy rozpylamy serum, w skład którego wchodzą olej, odżywka do włosów i woda. Proporcje takiej mikstury to zazwyczaj 1:1. Preparat rozpylamy na suche włosy z odległości około 20 cm i pozostawiamy na godzinę.
Jak zmyć olejek z głowy?
Olejku nie zmyjesz samą wodą, ponieważ te dwa składniki nie łączą się. Możesz zmyć olejek używając szamponu, mając jednak na uwadze, że nie wszystkie szampony są w stanie zmyć olejek. Jeśli używasz szamponu z SLS-em, istnieje możliwość, że nie spłucze on dobrze olejku. Najlepiej sprawdzi się tu szampon bez SLS-ów i SLES-ów. Jednak czasem jednorazowe mycie szamponem nie wystarczy i czynność trzeba powtórzyć.
Skutecznym sposobem zmywania olejków jest emulgowanie, czyli przed umyciem włosów szamponem, na włosy nakładamy maskę lub odżywkę.