Wypadanie włosów po ciąży – jak temu zapobiec?

Wypadanie włosów po ciąży – jak temu zapobiec?

beautysupply-szampony-przeciw-wypadaniu-wlosow

Wypadanie włosów po ciąży to problem, który dotyka wiele kobiet. Zazwyczaj stan ten trwa kilka miesięcy i powoduje duży dyskomfort. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można temu zapobiec lub przynajmniej złagodzić objawy.

Przyczyny wypadania włosów po ciąży

Ponieważ wypadanie włosów po ciąży jest częstym problemem, warto zwrócić na niego szczególną uwagę. Aby zapobiec wypadaniu włosów, należy przede wszystkim dbać o swoje włosy i skórę głowy. 

Wypadanie włosów po ciąży jest często spowodowane zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety w ciąży. Włosy stają się słabsze, matowieją i są cieńsze. Zazwyczaj, po kilku miesiącach sytuacja powraca do normy. Aby zmniejszyć ryzyko wypadania włosów, należy unikać stresu i dbać o swoją dietę.

Co robić by powstrzymać wypadanie włosów w ciąży?

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, aby zapobiec wypadaniu włosów po ciąży, jest dobrze dobrana dieta. Powinna być ona bogata w witaminy A, B6 i C oraz mikroelementy takie jak żelazo i cynk. Należy unikać czynników stresogennych i zadbać o odpowiednią ilość snu. Jeśli jednak mimo tych środków problem nie ustępuje, konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie leki. 

Najważniejsze to dbać włosy od pierwszych tygodni ciąży. Warto je myć codziennie delikatnym szamponem, nie narażać ich na działanie czynników zewnętrznych takich jak słońce i wiatr. Zdecydowanie unikać stosowania kosmetyków o działaniu chemicznym. Istotne jest odpowiednie nawilżenie. Należy pamiętać też o częstym czesaniu włosów, aby zapobiec ich rozdwajaniu się.

wypadanie-wlosow-po-ciazy

Dieta wzmacniająca włosy

Dieta, która wzmacnia włosy, powinna być bogata w białko i witaminy. Warto spożywać: ryby, chude mięso i rośliny strączkowe. Ponadto należy pamiętać o dużej ilości warzyw i owoców oraz piciu odpowiedniej ilości wody. Przygotowywane potrawy powinny być źródłem najpotrzebniejszych witamin. 

Szczególnie korzystne dla włosów są:

Witamina H (biotyna) – znajduje się w jajach, drożdżach i mleku

Witamina C – znajduje się między innymi w owocach cytrusowych, czarnej porzeczce, krwawniku i brokułach

Witamina B – występują w pełni zbożowych produktach, roślinach strączkowych, chudym mięsie i rybach

Witamina E - papryka, natka pietruszki, szpinak, marchew, czosnek, sałata, brukselka

Krzem – chleb razowy i pokrzywa

Magnez - pestki dyni, orzechy nerkowca, orzechy włoskie

Miedź - wody mineralne, ale także gorzkie kakao

dieta-kobiet-w-ciazy

Domowe sposoby na wypadające włosy

Pierwszym krokiem do zapobiegania wypadaniu włosów jest uzupełnienie braków witamin i minerałów.

Drugim krokiem jest ograniczenie stosowania agresywnych preparatów do włosów, takich jak szampony z sulfatem lub silikonem. Zamiast tego lepiej sięgnąć po szampony naturalne lub delikatne szampony bez SLS.

Trzecim krokiem jest unikanie stresu. Stres może powodować wypadanie włosów.

Czwartym krokiem jest regularne czesanie włosów oraz ich masaż.

Ostre spinki i gumki do kucyków odstaw na bok.

Ustaw suszarkę i lokówkę na niższą temperaturę.

Niezbędnik kosmetyczny na wypadające włosy

Chcesz przyspieszyć wzrost włosów utraconych w wyniku ciąży? Koniecznie weź pod uwagę profesjonalną pielęgnację. 
Niezbędnik kosmetyczny na wypadające włosy powinien zatem zawierać produkty, które pomogą nam w diagnostyce i leczeniu problemu.

Do oceny stanu naszych włosów przydatne będzie kilka narzędzi: lusterko, szczoteczka do włosów oraz nożyczki. Zerknijmy do lusterka i oceńmy swoje włosy: czy są one osłabione, matowe, łamliwe? Czy łatwo się je rozczesuje? Warto sięgnąć po szampony i odżywki wzmacniające, które pomogą nam w walce z tymi problemami. Pamiętajmy, żeby myć włosy szamponem 2-3 razy w tygodniu. Zbyt częste mycie może je dodatkowo przesuszyć i podrażnić skalp. Pamiętajmy także o odpowiednim nawilżeniu. Warto stosować maski i odżywki do włosów. Unikaj suszenia włosów prostownicą czy karbownicą. Jeśli już to robisz, używaj sprayu termoochronnego.