Opinie o Nas Zdrowe włosy podczas snu: Co zrobić z włosami na noc?
8 March 2024

pielegnacja-wlosow-noca

Noc jest niezwykle istotnym czasem dla kondycji włosów. W tym czasie one odpoczywają, regenerują się oraz rosną. Możemy przyczynić się do ich dobrostanu, albo nieświadomie im zaszkodzić. Czy wiesz, jak zadbać o swoje włosy podczas snu, aby obudzić się z pięknymi, lśniącymi kosmykami?
Nie należy bagatelizować znaczenia nocnego rytuału pielęgnacyjnego dla włosów. Jest to czas, kiedy możemy je chronić przed uszkodzeniami oraz dostarczyć im niezbędne składniki odżywcze. Dowiedz się, jak to zrobić!

 W nocy Twoje włosy mają swoje życie!

Podczas snu zachodzi szereg niezwykle istotnych procesów w organizmie, których często nie jesteśmy świadomi. Szczególnie istotne zmiany zachodzą w skórze głowy, gdzie włosy poddawane są procesom regeneracji, wzmocnienia i wzrostu. Dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że aplikowanie olejów na włosy przed snem przynosi najlepsze rezultaty. Okres nocny to czas intensywnego życia włosów, kiedy składniki odżywcze mają najlepszą szansę na wchłanianie i działanie.

Jednakże równie łatwo, jak możliwe jest regenerowanie i wzmacnianie włosów, tak samo łatwo jest je także uszkodzić podczas snu. Niestety, podczas nocnego wypoczynku istnieje ryzyko różnorodnych uszkodzeń włosów, przed którymi warto je zabezpieczyć. Dlatego warto zrozumieć, co dokładnie dzieje się z włosami w trakcie nocy i jak właściwie o nie zadbać, aby zachować ich zdrowie i kondycję.

Czy włosy ulegają uszkodzeniom podczas snu?

Każdej nocy włosy, niezależnie od ich struktury, mogą być narażone na mechaniczne uszkodzenia. Dotyczy to zwłaszcza osób mających długie lub łatwo plączące się włosy, a także tych, którzy dzielą łóżko z inną osobą. W czasie snu istnieje ryzyko przypadkowego pociągnięcia, wyrwania lub złamania pasm włosów. Dodatkowo sami możemy podczas snu przyczynić się do ich uszkodzenia poprzez tarcie o poduszkę, przygniatając, ciągnąc lub po prostu nieświadomie splatając je, szczególnie gdy jesteśmy bardzo ruchliwi podczas snu.


Najczęstsze problemy z włosami wynikające z braku odpowiedniego zabezpieczenia ich przed uszkodzeniami nocnymi obejmują:


-Pogniecione pasma
-Rozdwojone końcówki
-Łamliwość i kruchość włosów
-Wyrwane kosmyki
-Włosy spuszone i suche

pielegnacja-wlosow-noca

Jak dbać o włosy podczas snu?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotna jest wieczorna pielęgnacja włosów. Często pomijamy kwestię dbania o włosy nocą, koncentrując się na ich pielęgnacji i regeneracji w ciągu dnia. Jednakże pominięcie ochrony włosów przed nocnymi uszkodzeniami może zniweczyć wszystkie dotychczasowe wysiłki w pielęgnacji. Dlatego warto zadbać o włosy nie tylko w ciągu dnia, ale także podczas snu.

Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie pomoże chronić włosy przed szkodliwymi czynnikami występującymi nocą:
Unikaj spania z mokrymi włosami, ponieważ są one wtedy bardziej podatne na łamliwość.

Wybierz odpowiednią fryzurę na noc, która pomoże uniknąć splątania pasm.
Stosuj olejek do włosów przed snem, aby je dodatkowo zabezpieczyć.

Rozpuszczone czy związane – idealna fryzura na noc

Zacznijmy od pierwszej kwestii, która wydaje się być najprostsza. Jednak najpierw mam dla Ciebie dwa pytania. Czy zazwyczaj śpisz z rozpuszczonymi włosami, czy związanymi? Jakie są powody, dla których wybierasz jedną opcję zamiast drugiej?

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, które rozwiązanie jest dla Ciebie korzystniejsze? Pomimo pozornej błahej istotności, ma to spore znaczenie. Zasadniczo zaleca się związanie włosów na noc.
Podczas snu naturalne jest się poruszać. Włosy mogą ocierać się o poduszkę lub kołdrę, co prowadzi do mikrouszkodzeń mechanicznych. Ponadto, podczas snu włosy mogą się plątać lub nawet wypadać, zwłaszcza te dłuższe. W rezultacie rano możesz obudzić się z niesfornymi i naelektryzowanymi włosami oraz kołtunami na głowie.

Niewskazane jest zbyt mocne związanie włosów w kok czy kucyk – włosy potrzebują czasu na odpoczynek. Ponadto zbyt mocne związanie może prowadzić do uszkodzenia włosów, zwłaszcza jeśli używane są niewłaściwe gumki do włosów. Nadmiernie naprężone włosy mogą również powodować bóle głowy.
Najlepszym rozwiązaniem na noc jest luźny warkocz. Nie zaciskaj go zbyt mocno przy nasadzie – nie powinnaś odczuwać napięcia. Ponadto nadmiernie naprężające związanie włosów może osłabić cebulki włosów i przyczynić się do ich wypadania.

Należy pamiętać, że rano włosy mogą być lekko pofalowane, jeśli zasypiasz z warkoczem.
Innym dobrym pomysłem jest związanie włosów w luźny koczek na czubku głowy, zwłaszcza jeśli masz cienkie włosy. Ten prosty trik sprawi, że rano będziesz miała wrażenie, że masz więcej włosów.

Sen — najlepszy stylista  twoich włosów

Związywanie włosów przed snem nie tylko chroni je przed uszkodzeniem, ale także otwiera drzwi do naturalnego stylizowania i dodawania objętości, bez konieczności korzystania z wysokich temperatur. Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać efekt fal bez lokówki, przygotuj się na odkrycie naturalnych metod kręcenia włosów i nadawania im objętości — wszystko to podczas snu!

Metoda na loki — papiloty, mokre chusteczki, miękkie wałki i bawełniana opaska to wszystko, co potrzebujesz do stylizacji swoich włosów podczas snu, unikając jednocześnie szkodliwego ciepła. Delikatne nawinięcie wilgotnych włosów na miękkie akcesoria pozwala im suszyć się przez całą noc, jednocześnie utrwalając naturalny skręt. Czasem wystarczy związać włosy w warkocz, aby rano cieszyć się pięknymi falami. Im ciaśniejszy warkocz i mniejsze wałki/papiloty, tym bardziej sprężyste będą twoje loki. Grubsze i bardziej puszyste elementy pozwalają na luźniejsze splatanie włosów, uzyskując eleganckie fale.

Metoda na objętość — spanie z związaniem włosami może nadać im objętość, a fryzura nie musi koniecznie stracić swojego uroku. Kluczem jest odpowiednie upięcie, zwłaszcza jeśli masz cienkie włosy. Niski kok na czubku głowy to doskonały sposób na podniesienie włosów u nasady, co utrwali się podczas snu, dając im objętość po rozpuszczeniu rano. Duże wałki nawinięte od samej nasady to również skuteczny sposób, jednak ich minusem jest niewygodne spanie w nich.

Unikaj kładzenia się spać z mokrymi włosami

Nie zasypiaj nigdy z mokrymi włosami, zwłaszcza jeśli preferujesz wieczorne kąpiele. W zasadzie istnieją dwie główne grupy kobiet: te, które myją włosy rano, i te, które praktykują tę czynność wieczorem. Skupmy się teraz na tej drugiej kategorii.

Jeśli zależy Ci na zdrowiu i kondycji Twoich włosów, unikaj zasypiania z wilgotną czupryną. Zawsze przed pójściem spać dokładnie wysusz włosy. Mokre włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia mechaniczne, łamliwe i szorstkie. Po nocy spędzonej na mokrych włosach możesz obudzić się z fryzurą, która może Cię zaskoczyć. Dodatkowo nie zapominajcie o trudnościach z cofnięciem powstałych uszkodzeń.

Olejowanie włosów przed snem

Jak należy zadbać o kondycję włosów podczas snu? Najskuteczniejszym sposobem jest dostarczanie im odpowiednich składników odżywczych niezbędnych do regeneracji. Ochrona przed uszkodzeniami jest ważna, ale nie stanowi najważniejszego aspektu. Dlatego właśnie warto rozważyć olejowanie włosów przed snem.

Olejowanie to domowa kuracja, dzięki której nie tylko zabezpieczamy włosy przed utratą nawilżenia i uszkodzeniami, ale także je odżywiamy i wzmacniamy. Kwasy tłuszczowe omega, witaminy, fitosterole i inne składniki pielęgnujące zawarte w naturalnych olejkach wnikają w strukturę włosów i cebulek podczas naszego snu. W rezultacie rano wystarczy jedynie umyć włosy, aby były one silne, elastyczne, pełne blasku, gładkie i łatwiejsze do ułożenia.

Dlaczego olejowanie włosów wykonywane przed snem jest najbardziej efektywne? Olejki pozostawione na włosach przez kilka godzin mają większy okres czasu na wchłonięcie, mniej je obciążają, działają głębiej i tworzą ochronną warstwę, zabezpieczającą pasma przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Kosmetyki do włosów na noc

Pozostała jeszcze ostatnia sprawa. Tak jak przygotowujesz skórę twarzy do nocnej regeneracji, równie ważne jest zadbanie o włosy. Oczywiście zacznij od delikatnego oczyszczenia pasm, a następnie przejdź do właściwej pielęgnacji.
Podobnie jak w przypadku twarzy, najpierw oczyszczasz skórę, tonizujesz, wykonujesz peeling, a następnie stosujesz kremy lub serum na noc. Podobnie postępuj z włosami.

Rozpocznij od peelingu skóry głowy. Peeling dokładnie usuwa martwy naskórek, oczyszcza skórę głowy i włókna włosowe. Dodatkowo poprawia mikrokrążenie i zwiększa skuteczność szamponu — wystarczy wykonać dłuższy masaż. Następnie sięgnij po szampon, który oczyści i zregeneruje pasma.

Co dalej? Czas na olejek. Jak wspomnieliśmy wcześniej, olejowanie włosów przynosi doskonałe efekty zwłaszcza nocą — przede wszystkim dlatego, że trwa dłużej (przez całą noc, gdyż przecież nikt nie chciałby chodzić przez cały dzień z olejem na głowie), a poza tym włosy naturalnie regenerują się, gdy Ty śpisz.
Olejki nabłyszczają i odżywiają włosy, dodając im miękkości i rewitalizując je.


Podczas snu włosy przechodzą ważne procesy regeneracji, jednak mogą być narażone na uszkodzenia, takie jak pogniecione pasma czy rozdwojone końcówki. Aby chronić je, warto unikać spania z mokrymi włosami, wybierać odpowiednią fryzurę na noc (np. luźny warkocz) oraz stosować olejowanie włosów przed snem. Dodatkowo pielęgnacja nocna, włączając peeling skóry głowy i stosowanie odpowiednich kosmetyków, może przyczynić się do zdrowszych i piękniejszych włosów.


2017 © BEAUTYSUPPLY.PL, Realizacja Result Media