Opinie o Nas Nastoletnia skóra? Naucz swoje dorastające dziecko, jak o nią dbać!
5 September 2023

nastoletnia-skora-pielegnacja

Cera młoda jest wymagająca. Nadmierne przetłuszczanie się skóry spowodowane burzą hormonów prowadzi do tworzenia zaskórników. Nie wspominając, że skóra szybko traci świeży wygląd i zaczyna się błyszczeć, ponadto często naznaczona jest trądzikiem czy innymi zmianami skórnymi. Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację i uzupełnienie kosmetyczki odpowiednimi produktami dla nastolatków i nauczyć swoje dziecko jak dbać o skórę.


Spis treści:

Co się dzieje ze skórą nastolatka w okresie dojrzewania?
Pielęgnacja nastoletniej skóry w okresie dojrzewania – 5 podstawowych kroków
Najczęstsze błędy w pielęgnacji nastoletniej skóry


Co się dzieje ze skórą nastolatka w okresie dojrzewania?

W okresie dojrzewania nasila się praca hormonów i powiększają gruczoły łojowe, a co za tym idzie, następuje wzrost wydzielania sebum, który wraz z zanieczyszczeniami zaczyna gromadzić się na skórze w ciągu dnia i zatykać pory. Wszystko z powodu testosteronu, którego receptory znajdują się w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych.

Zwiększona produkcja łoju, rogowacenie ujść mieszków włosowych i zablokowane komórki naskórka stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii. To właśnie te bakterie są powodem stanów zapalnych skóry, na które reakcją są wypryski – od sporadycznych krostek po rozległy trądzik. Zmiany te nasilają się szczególnie w miejscach, gdzie praca gruczołów jest najbardziej wzmożona, a więc na twarzy i dekolcie, na plecach oraz na ramionach. Dotyczą one większości nastolatków i u większości zwykle wystarcza leczenie objawowe — prawidłowa pielęgnacja twarzy i ciała.

Pielęgnacja nastoletniej skóry w okresie dojrzewania — 5 podstawowych kroków


Nastoletnia skóra w okresie dojrzewania wymaga poświęcenia jej trochę więcej czasu i uwagi — dlatego warto jak najwcześniej pokazać swojemu nastolatkowi jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja.

Krok 1 — oczyszczanie skóry

Pierwszym podstawowym krokiem jest oczyszczenie naszej skóry. W ciągu dnia i w nocy na skórze gromadzi się sebum, drobnoustroje, zanieczyszczenia oraz pozostałości kosmetyków, które muszą zostać usunięte. W związku z tym należy  myć twarz dwa razy dziennie — rano i wieczorem! Jeśli nosisz makijaż to zawsze podczas wieczornej pielęgnacji trzeba wykonać najpierw demakijaż a później korzystając z produktu do oczyszczania w formie np. żelu, mleczka czy pianki.

Krok 2 — tonizowanie

Tonizowanie to jeden z najczęściej pomijanych etapów pielęgnacji skóry, który jednocześnie jest bardzo kluczowy. Po oczyszczeniu i umyciu skóry jej kwasowe naturalne pH zostaje zaburzone. Skóra traci swoją barierę ochronną, która zabezpiecza ją przed działaniem czynników środowiska zewnętrznego.

Po każdym oczyszczeniu skóry użyj toniku, który przywraca skórze naturalny poziom pH, odświeży oraz usprawnia wchłanianie składników aktywnych z aplikowanych kosmetyków w dalszych krokach pielęgnacji. Przy wyborze odpowiedniego dla nastoletniej skóry toniku warto zwrócić uwagę na skład — należy unikać alkoholu w składzie, który może powodować podrażnienia i mocno przesuszać skórę.


Krok 3 — nawilżanie

Krem jest podstawowym kosmetykiem, jaki powinien znaleźć się w każdej kosmetyczce. Stosowanie kremu rano i wieczorem to obowiązkowy krok, którego nie można pomijać bez względu na rodzaj skóry. Odpowiednio dobrany krem zapewni nawilżenie skóry oraz ochroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Dla młodej skóry skłonnej do przetłuszczania i wyprysków rekomendowane są kremy o lekkiej konsystencji, nieobciążające skóry.
pielegnacja-skory-nastolatka
Krok 4 — Peeling i maski

Doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji nastoletniej cery są maski do twarzy, które należy dobierać w zależności od potrzeb skóry. Jeśli masz problem z wypryskami, trądzikiem oraz przetłuszczającą się cerą, zastosuj maskę oczyszczającą.
Maska ta pozwala wyciszyć stany zapalne i pozbyć się drobnych niedoskonałości.
Stosowana regularnie zapobiega powstawaniu wyprysków i stanów zapalnych.  
 
Do swojej rutyny pielęgnacyjnej warto dodać peeling, którego głównym zadaniem jest złuszczenie obumarłego naskórka. Nie należy stosować go za często — wystarczy raz w tygodniu a w przypadku cer wrażliwych czy trądzikowych nawet raz na 2 tygodnie.
Jeżeli skóra nie przysparza problemów to wystarczy delikatny peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty, jeśli pojawiają się krostki, zaskórniki bądź wyraźnie nasilony trądzik to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie peeling kwasowy.


Krok 5 — dobre nawyki

W kwestii pielęgnacji nastoletniej skóry warto spojrzeć szerzej. Jeśli mimo stosowania dobrze dobranej pielęgnacji nadal dość często na twarzy pojawiają się wypryski to należy przyjrzeć naszym codziennym nawykom.
Po pierwsze – unikaj dotykania twarzy dłońmi. Na ich powierzchni gromadzi się brud oraz drobnoustroje, które poprzez dotykanie czy podpieranie twarzy ręką przenosisz na skórę, co w konsekwencji może spowodować powstanie lub zaognienie niedoskonałości.
Po drugie należy zwrócić uwagę ile razy w ciągu  całego dnia przykładamy do twarzy telefon, który wcześniej dotykany był  brudnymi rękoma, odkładany na stole czy łóżku. Aby zapobiec przenoszeniu tych zanieczyszczeń i bakterii  na skórę, należy dezynfekować telefon jak najczęściej.
Po trzecie i najważniejsze nie wolno wyciskać krostek i zaskórników Można w ten sposób zaostrzyć stan zapalny, przenieść infekcję na sąsiednie obszary skóry, a także spowodować powstanie nowej poprzez bakterie znajdujące się na paznokciach. Dodatkowo podczas wyciskania dochodzi do uszkodzeń naskórka, co może prowadzić do przebarwień i blizn.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji nastoletniej skóry


Przy natłoku informacji, mnogości produktów można się naprawdę pogubić i starając się polepszyć stan skóry, możemy pogorszyć jej stan. Skóra w okresie dojrzewania jest skórą wymagającą, więc początki dbania o nią bywają ciężkie, dlatego warto sprawdzić jakie błędy są najczęściej popełniane i co należy zrobić by ich uniknąć.

  1. Stosowanie wielu produktów jednocześnie. W momencie, kiedy na skórze pojawiają się wypryski czy zaskórniki to staramy się  zwalczyć te zmiany wszystkimi możliwymi sposobami, a bardzo często to niewłaściwa droga. Warto najpierw  wprowadzić podstawową pielęgnację, a kolejne dodatkowe  produkty wprowadzać pojedynczo.
  2. Stosowanie dużej ilości produktów wysuszających. Nadmierne przetłuszczanie to problem nastoletniej skóry. Oczywiście warto stosować składniki regulujące wydzielanie sebum, ale nie zapominajmy o regeneracji. Przede wszystkim należy stosować produkty, które dbają o barierę hydrolipidową skóry np. takie, które zawierają  ceramidy.
  3. Zapominanie o nawilżeniu. Pamiętaj, że każda skóra potrzebuje nawilżenia, szczególnie tłusta! Tłusta skóra, której brakuje nawilżenia, będzie reagowała większym przetłuszczaniem.
  4. Zapominanie o demakijażu i oczyszczaniu skóry przed snem. Pójście spać w makijażu to największy błąd pielęgnacyjny, który sprzyja powstawaniu zaskórników i trądziku. Nawet jeżeli nie nosisz makijażu, zawsze oczyszczaj skórę w pielęgnacji wieczornej. Twoja cera Ci za to podziękuje
  5. Niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej! Jeżeli widzisz, że opalanie skóry trądzikowej poprawia stan Twojej skóry — masz rację. Ale jest to tylko chwilowy efekt, który przynosi więcej problemów niż korzyści. Skóra zaczyna się mocniej przetłuszczać, a na twarzy pozostają nieestetyczne przebarwienia potrądzikowe. Aby tego uniknąć, stosuj krem z filtrem SPF 50, który ochroni skórę przed działaniem promieniowania UV, a co za tym idzie powstawaniem przebarwień, a także przedwczesnym starzeniem się skóry.


Pielęgnacja nastoletniej cery to prawdziwe wyzwanie zarówno dla rodziców jak i dla nastolatków. Niezwykle ważne jest, aby łączyć skuteczne, delikatne oczyszczanie, działania regulujące wydzielanie sebum, a przede wszystkim odpowiednie nawilżanie. Przy tym bardzo istotną kwestią jest niedoprowadzanie młodej cery do  podrażnienia i  przesuszenia.


2017 © BEAUTYSUPPLY.PL, Realizacja Result Media