Opinie o Nas Koloryzacja włosów - co wybrać, jak sobie poradzić?
8 maj 2020

Koloryzacja włosów - co wybrać, jak sobie poradzić? 

Farbowanie, rozjaśnianie, dekoloryzacja, pasemka, refleksy, baleyage, ombre, sombre, sunlight, tonowanie, odsiwianie... Prawda, że jest tego mnóstwo? Zmiana koloru to jeden z najprostszych sposobów na zmianę naszego wizerunku. Zastanawiasz się, co wybrać dla siebie? Czym różni się każda z metod? Chętnie opowiemy Ci parę słów o koloryzacji i wyjaśnimy kilka pojęć. A może właśnie czekasz na takie wskazówki, aby zacząć swoją przygodę z farbowaniem włosów w domowym zaciszu? 

Farbowanie włosów

Rodzaje farb 

Farby do włosów można podzielić na dwie kategorie - farby trwałe oraz półtrwałe. 

➢ farby trwałe, czyli koloryzacja permanentna 

To farby trwale zmieniające kolor oraz przeznaczone są do krycia siwych włosów. Pigmenty wnikają głęboko w warstwę korową włosa, dlatego efekt jest długotrwały. Za pokrycie siwego włosa w farbach permanentnych odpowiada amoniak. Takimi farbami są na przykład Lakme Collage, Matrix SoColorBeauty, L’Oreal Majirel, Wella Koleston

Fryzjerstwo to dział, który nieustannie idzie na przód, rozwija się w każdym kierunku, dlatego istnieją również farby w pełni kryjące, ale nie zawierające amoniaku. Takimi farbami są: L’Oreal Inoa - na bazie technologii olejkowej ODS2, Lakme Chroma - na bazie techologi OF5. 

Te farby są tak samo dobrze kryjące jak z amoniakiem, ale aby otrzymać długotrwały efekt, zaleca się użycie oryginalnych utleniaczy. 

farby półtrwałe, czyli farby bez amoniaku 

Na te farby mówi się różnie: tonery, koloryzacja ton w ton, pół-farby. Każda z nazw jest potocznie używana we fryzjerskim świecie i oznacza to samo - farbowanie półtrwałe, odświeżenie koloru, zmiana odcienia. Farby półtrwałe nie wnikają tak głęboko w warstwę włosa, dlatego są delikatniejsze, mniej “agresywne” dla włosów. Nie poradzą sobie za to z siwymi włosami. 

produkty do koloryzacji

Oksydanty 

Te produkty również mają kilka nazw, na przykład: utleniacze, wody w kremie, wody, aktywatory. Każda profesjonalna farba wymaga połączenia z utleniaczem w odpowiedniej proporcji, którą zaleca producent. 

Stężenia oksydantów 

Podstawowe stężenia oksydantów to: 3% - używane do tonowania oraz do farb bez amoniaku 6% - najczęściej używane stężenie, idealnie nadaje się do pokrycia siwych włosów oraz nadania nowego odcienia 9% - stężenie używane do rozjaśniania włosów oraz do blondów 12% - najmocniejsze stężenie, rzadko użytkowane, najczęściej używane do mocnego rozjaśniania 

Coraz częściej firmy decydują się na stworzenie swojego stężenia utleniacza do konkretnych farb, tak, aby nie było możliwości użycia zamiennika z innej firmy. Dla przykładu: 

Lakme Chroma - stężenia 1,8%; 5,4%; 8,4% Matrix Sync - 2,7% Wella Color Touch - stężenia 1,9%; 4% 

Jaką metodę wybrać? Kilka słów o każdej z nich. 

metod farbowania jest wiele

Metod farbowania, oprócz klasycznego pokrycia włosów jedną mieszanką, jest nieskończenie wiele. Fryzjerstwo to artystyczny zawód, każdy fryzjer to na swój sposób artysta z wielką wyobraźnią, nieograniczoną kreatywnością i odwagą, dlatego nie ma konkretnych instrukcji krok po kroku, jak wykonać jakąś czynność. Każdy włos inaczej się rozjaśnia, przyjmuje farbę, układa się, ma inna porowatość i strukturę. W tym zawodzie nie ogranicza nas nic, oprócz własnej kreatywności. 

Jest kilka najpopularniejszych metod koloryzacji włosów: 

rozjaśnianie - przy użyciu rozjaśniacza

dekoloryzacja - przy użyciu dekoloryzatora

ombre - ciemniejszy odcień u nasady, jaśniejsze końcówki, duża rozbieżność 

między kolorami

sombre - podobna metoda do ombre, ale różnica między odrostem, a końcówkami jest delikatniejsza, subtelniejsza, bardziej naturalna sunlight - delikatne pojaśnienia przypominające rozjaśnienie włosów od słońca

odsiwianie - repigmentacja włosa, na przykład American Crew Precision Blend 

Popularne akcesoria do koloryzacji 

● folia aluminiowa do rozjaśniania 

● paski piankowe do rozjaśniania 

● peleryna foliowa jednorazowa do okrycia klienta 

● grzebień z plastikowym szpikulcem (do farbowania nie używamy metalowych grzebieni, ponieważ metal może wejść w reakcję chemiczną z farbą!) 

● miseczka 

● pędzelek 

● preparat do zmywania farb ze skóry - może być zmywacz w płynie lub gotowe nasączone płynem chusteczki jednorazowe 

● plastikowe osłonki uszy 

● foliowe, jednorazowe osłonki na okulary 

● deska do baleyage 

● rękawiczki ochronne 

● klipsy, klamry 

Wszystkie potrzebne akcesoria, farby, utleniacze oraz produkty do pielęgnacji włosów farbowanych znajdziecie na naszej stronie


2017 © BEAUTYSUPPLY.PL, Realizacja Result Media