Opinie o Nas Domowe sposoby na walkę z łupieżem: jak pozbyć się problemu raz na zawsze?
19 May 2023

pielegnacja-wlosow-beautysupply

Łupież to problem, który może przeszkadzać wszystkim. Na szczęście istnieją domowe sposoby, dzięki którym można pozbyć się tego irytującego problemu.

Walka z łupieżem rozpoczyna się od poznania przyczyny powstawania 

Najczęstszą przyczyną łupieżu jest infekcja grzybicza spowodowana przez drożdże Malassezia, które są naturalnie obecne na skórze. U niektórych osób drożdże te mogą wywoływać nadmierną reakcję immunologiczną. W ten sposób prowadzą do nadmiernej produkcji skórnego naskórka. Kolejną przyczyną jest suchość skóry głowy. Niedostateczna produkcja naturalnych olejków przez skórę prowadzi do łuszczenia się naskórka. Zbyt duża produkcja sebum również może prowadzić do łupieżu. Stres także może mieć wpływ na funkcjonowanie skóry i układu immunologicznego. To może przyczynić się do powstawania łupieżu.

Warto pamiętać, że przyczyny łupieżu mogą się różnić w zależności od osoby. Jeśli masz trudności z kontrolą łupieżu, warto skonsultować się z dermatologiem, który może ocenić twoją skórę i zalecić odpowiednie leczenie.

Rodzaje łupieżu

Aby dobrze walczyć z łupieżem, należy rozpoznać jego rodzaj.  Istnieją trzy główne rodzaje łupieżu: suchy, tłusty i mieszany.
Suchy łupież polega na pojawieniu się biało-szarych skorup lub płatków związanych z wysuszeniem skóry. Może on być spowodowany przez używanie produktów do stylizacji włosów, takich jak lakiery do włosów, które mogą uszkadzać skórę głowy i powodować suchość.
Tłusty łupież to stan, w którym duża ilość tłuszczu gromadzi się na skalpie, tworząc grube plamy oleiste. Jest to często spowodowane niedostatecznym myciem lub problemami hormonalnymi.
Mieszany rodzaj łupieżu jest mieszaniną suchego i tłustego łupieżu. Jest to czasami najtrudniejszy do leczenia typ i może oznaczać problemy z przesuszoną skórą lub jej podrażnieniem oraz niewydolności sebum. 

Walka z łupieżem za pomocą szamponu

Walka z łupieżem jest często możliwa za pomocą odpowiedniego szamponu. Pierwszym krokiem jest regularne mycie włosów szamponem antyłupieżowym. Pomaga on usunąć wszelkie zanieczyszczenia i łupież. Szampony przeciwłupieżowe zawierają składniki aktywne, które pomagają w zwalczaniu przyczyn łupieżu. Szampon przeciwłupieżowy warto stosować co najmniej 2-3 razy w tygodniu.

Ważne, aby podczas mycia włosów delikatnie masować skórę głowy końcówkami palców. To pomoże usunąć martwy naskórek i pobudzić krążenie krwi.

jak-pozbyc-sie-lupiezu-domowe-sposoby

Peeling skóry głowy pomaga w walce z łupieżem

Peeling skóry głowy może być pomocny w walce z łupieżem. Peeling skóry głowy pomaga usunąć martwy naskórek, oczyszcza pory i wspomaga zdrowy wzrost nowych komórek skóry. Przez usuwanie nagromadzonego naskórka, peeling skóry głowy może zmniejszyć łuszczenie się skóry i redukować widoczność łupieżu.

Istnieje kilka sposobów, w jaki można przeprowadzić peeling skóry głowy:

 • Peeling mechaniczny

Można stosować delikatne szczoteczki, grzebienie z ząbkami o małym rozstawie lub miękkie masażery do masażu skóry głowy. Delikatnie masuj skórę głowy, wykonując okrężne ruchy. Pamiętaj, aby nie przesadzać z siłą, aby uniknąć podrażnień.

 • Peeling chemiczny

Można użyć szamponów lub produktów zawierających kwas salicylowy, lub kwas glikolowy. Te substancje chemiczne pomagają złuszczać martwy naskórek i kontrolować nadmierną produkcję sebum. Należy jednak pamiętać, że nie należy stosować peelingów chemicznych zbyt często i zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

 • Naturalne peelingi

Można również zastosować naturalne produkty do peelingu skóry głowy, takie jak drobnoziarniste mąki, takie jak mąka owsiana lub ryżowa, zmieszane z odrobiną wody lub oleju kokosowego. Delikatnie masuj mieszankę na skórze głowy, a następnie dokładnie spłucz.

Pamiętaj, że peeling skóry głowy powinien być stosowany ostrożnie i niezbyt często, aby uniknąć nadmiernego podrażnienia skóry. Jeśli masz skłonność do podrażnień skóry, zawsze skonsultuj się z dermatologiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy peelingu.

Olejowanie włosów w walce z łupieżem

Olejowanie włosów może być jednym z elementów terapii wspomagającej w walce z łupieżem. Odpowiednio dobrany olej może pomóc nawilżyć i zmiękczyć skórę głowy, zmniejszając nadmierną suchość i złuszczanie się naskórka. Oto kilka rodzajów olejów, które mogą być korzystne w walce z łupieżem:

 • Olej kokosowy ma właściwości nawilżające i przeciwgrzybicze, co może pomóc w zwalczaniu drożdży Malassezia. Może być stosowany na skórę głowy jako maska przed myciem włosów.
 • Olej z drzewa herbacianego ma silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji grzybiczych na skórze głowy. Może być dodawany do szamponu lub rozcieńczony w innym nośniku olejowym przed aplikacją na skórę głowy.
 • Olej z awokado zawiera witaminy A, D i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które mogą pomóc nawilżyć skórę głowy i zmniejszyć łupież.
 • Olej rycynowy jest znany ze swoich właściwości nawilżających i antybakteryjnych. Może pomóc w złagodzeniu suchości skóry głowy i redukcji łupieżu.

Przed olejowaniem włosów ważne jest, aby pamiętać o kilku rzeczach:

 • Olejowanie włosów nie powinno być przeprowadzane zbyt często. Unikaj nadmiernego obciążania włosów i skóry głowy. Zalecane jest stosowanie olejów raz w tygodniu lub co dwa tygodnie.
 • Stosuj olej na skórę głowy i delikatnie masuj, aby dobrze go wchłonąć. Następnie rozprowadź pozostały olej na długości włosów.
 • Pozostaw olej na skórze głowy i włosach przez co najmniej 30 minut. Następnie dokładnie umyj włosy szamponem.
 • Niektóre osoby mogą być uczulone na niektóre oleje. Zawsze warto przeprowadzić test na małej powierzchni skóry przed regularnym stosowaniem oleju.

Pamiętaj, że olejowanie włosów jest jednym z wielu aspektów walki z łupieżem. Może być stosowane jako uzupełnienie innych działań pielęgnacyjnych, takich jak stosowanie odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego i utrzymanie zdrowego stylu życia. W przypadku nasilającego się łupieżu zawsze warto skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem.


2017 © BEAUTYSUPPLY.PL, Realizacja Result Media