Opinie o Nas Krem z filtrem do twarzy - jak wybrać idealny SPF?
5 maj 2022

Choć istnieje wielu sceptyków używania SPF-ów, my wiemy, że krem z filtrem to najważniejszy kosmetyk w codziennej pielęgnacji skóry. Chroni przed przebarwieniami i przedwczesnym starzeniem się skóry. Jak więc wybrać idealny krem przeciwsłoneczny?

idealny-krem-SPF

Dlaczego powinienem używać kremów z filtrem SPF?

Zapewne każdy w swoim życiu usłyszał słowa “ja przez całe życie nie używałem kremów z filtrem i żyje”. To dobrze, naprawdę. Jednak nie używanie filtrów, to nie jest powód do chwalenia się. Kremów z filtrem SPF powinno się używać, aby przede wszystkim uniknąć lub zahamować wpływ, jaki promieniowanie ma na uszkodzenie włókien kolagenowych i przyspieszenie starzenia się skóry. Dodatkowo, filtry te znacznie zmniejszają ryzyko rozwoju zmian nowotworowych skóry, alergii i innych dolegliwości. Słońce wysusza i podrażnia skórę, zwłaszcza jeśli wystawiamy ją na długie działanie promieniowania, dlatego stosowanie filtrów to także mniej przesuszona i podrażniona skóra.

Promieniowanie słoneczne może być szczególnie szkodliwe dla osób z cerą wrażliwą i delikatną, ale także dla osób zmagających się z problemami skórnymi.

Rodzaje promieniowania słonecznego

Możemy wyróżnić trzy rodzaje promieniowania słonecznego: UVA, UVB i UVC. UVC to promieniowanie, które jest zatrzymywane przez warstwę ozonową, dlatego nie będziemy poświęcać mu zbyt wiele uwagi.
Przejdźmy zatem do następnych dwóch rodzajów promieniowania:

  • Promieniowanie UVA - posiada najdłuższe fale, które docierają nawet do skóry właściwej i to bez względu na porę roku oraz pogodę. Odpowiada za starzenie się skóry, powstawanie wolnych rodników, osłabia włókna kolagenu i elastyny oraz wywołuje przebarwienia. 95% promieniowania UV dociera do powierzchni Ziemi.
  • Promieniowanie UVB - do nas dociera "jedynie" 5% promieniowania. Ale to właśnie ono odpowiada za opalanie, a także poparzenia słoneczne. Najbardziej narażeni na to promieniowanie jesteśmy w słoneczne letnie dni w godzinach południowych i wczesnopopołudniowych. Promieniowanie UVB nie przenika przez szyby okienne.

Jednak, to nie wszystko. Poza promieniowaniem słonecznym, nasza skóra narażona jest także na szkodliwe działanie emitowanego przez słońce promieniowania podczerwonego (IR) oraz światła fioletowo-niebieskiego (HEV). Światło HEV wytwarzane jest przez ekrany komputerów, laptopów, telefonów, a także z nowoczesnych źródła światła. Będąc wystawionym na tak liczne promieniowanie, konieczna jest codzienna ochrona przeciwsłoneczna.

Jakie mam filtry przeciwsłoneczne?

Można wyróżnić dwa typy filtrów przeciwsłonecznych: chemiczne (organiczne) i fizyczne (czyli mineralne). Jaka jest różnica między tymi filtrami? Filtry mineralne tworzą na skórze tarczę odbijającą promieniowanie słoneczne, natomiast filtry chemiczne pochłaniają je. W zależności od zastosowanego składnika, to działanie jest różne. Co więcej, filtry mineralne są nieco gęstsze niż chemiczne i często mogą pozostawiać na skórze białą warstwę.

Wielu producentów kremów SPF zaczęło kombinować oraz tworzyć nowe kremy, które łączą w sobie oba typy filtrów. Taki kosmetyk nazywany jest kosmetykiem z filtrami mieszanymi.

krem-spf-z-filtrem-mieszanym


Jaki krem z filtrem wybrać?

Znalezienie idealnego kremu to nie jest łatwe zadanie, ale nie jest ono niemożliwe.
Wybór kremu z filtrem na pewno warto zacząć od pytania o rodzaj skóry. Krem do skóry suchej będzie się różnił od kremu dla cery tłustej czy mieszanej. Dodatkowo, odpowiedni krem to taki, którego chcemy używać codziennie, przez cały rok. Musimy zwracać też uwagę na poziom ochrony, którą daje nam dany kosmetyk. Zależy nam na tym, aby stosować kremy z jak najwyższą ochroną przeciwsłoneczną, czyli SPF50 lub SPF50+.

Warto wiedzieć, że wartość SPF to informacja o tym, jak wysoką ochronę kosmetyk daje nam przed promieniowaniem UVB. Jeśli chcemy poznać ochronę przed promieniowaniem UVA, to musimy zwrócić uwagę na namalowane w kółku na opakowaniu oznaczenie UVA.

Jak nakładać krem z filtrem?

Krem z filtrem to ostatni krok codziennej, porannej pielęgnacji. Powinno się go aplikować po serum lub kremie, w zależności potrzeb. A jeśli planujesz wykonać makijaż – dobrze byłoby odczekać przynajmniej 15-20 minut przed jego nałożeniem, tak aby SPF mógł się wchłonąć. Co więcej, żeby krem rzeczywiście działał, musi być na skórze obecny, dlatego osoby codziennie się malujące mogą mieć problem z ponowną aplikacją kremu. Jak nakładać krem, aby mieć pewność, że dobrze go nakładam? Do nakładania kremu SPF warto stosować metodę na dwa palce, która powinna wystarczyć na pokrycie nie tylko twarzy, ale także szyi i dekoltu.

spf-krem-z-filtrem

Czy powinnam używać kremu SPF przez cały rok?

Jak wcześniej zostało wspomniane, kosmetyki z barierą przeciwsłoneczną pomagają chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania, pomagają spowolnić procesy starzenia się skóry i chronią przed wieloma dolegliwościami skórnymi. Dlatego tak ważne jest, aby włączyć je do codziennej pielęgnacji przez cały rok. Choć w naszej strefie klimatycznej słońca nie ma wyjątkowo dużo, a gdy już jest to czerpiemy z niego jak najwięcej, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że promieniowanie słoneczne po prostu nam szkodzi.

Oznaczenia na opakowaniach kremów z filtrem SPF

SPF to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej przeciw promieniom UVB.

  • SPF od 6 do 10: niska ochrona
  • SPF od 15 do 25: średnia ochrona
  • SPF od 30 do 50: wysoka ochrona

Niektóre kremy z filtrem zawierają na swoich opakowaniach oznaczenia PA. PA to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej przeciw promieniom UVA.

  • PA + = Pewna ochrona przed promieniowaniem UVA
  • PA ++ = Umiarkowana ochrona przed promieniowaniem UVA
  • PA +++ = Wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA
  • PA ++++ = Bardzo wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA

2017 © BEAUTYSUPPLY.PL, Realizacja Result Media