Opinie o NasŁupież - jak sobie z nim radzić?
14 marzec 2017

Łupież. Przynajmniej raz w życiu zmora większości z nas. Sypiący się białymi płatkami z głowy morderca pewności siebie i etatowy pogromca wysokiej samooceny…

Przyczyn powstawania łupieżu jest wiele, ale na szczęście kosmetyków pozwalających na walkę z nim jest z roku na rok jeszcze więcej. W końcu nikt nie chce się narażać na dyskomfort związany z oprószoną na biało marynarką. Istnieje wiele możliwych przyczyn wystąpienia takiego problemu, ale najczęstszym z nich jest zaburzona równowaga mikroflory biologicznej.

Do najczęstszych czynników wywołujących łupież należą:

 • Drożdże – żyją na ciele każdego zdrowego człowieka, lecz czasem powodują podrażnienie skóry. Wzmagają wtedy produkcję nowych komórek i co za tym idzie, proces pozbywania się starych. Stres, choroby, niewłaściwa higiena skóry głowy czy złe nawyki żywieniowe mogą zintensyfikować ich działanie.
 • Łuszczyca – choroba ta powoduje gromadzenie się martwych komórek. Zazwyczaj dotyka inne partie skóry, ale zdarza się też że występuje na skórze głowy.
 • Sucha skóra – to zdecydowanie najczęstsza przyczyna powstawania łupieżu. Szczególnie mocno jesteśmy na to narażeni w miesiącach letnich oraz w zimę, kiedy grzejniki wysuszają powietrze. Niestety również płatki łupieżu suchego, o których tutaj mowa, są dużo większe i bardziej widoczne niż te łupieżu tzw. mokrego.
 • Skóra tłusta - nieodpowiednia jej pielęgnacja i oczyszczanie może powodować podrażnienia skóry głowy, a następniełojotokowe zapalenie skóry. Towarzyszy mu często nieprzyjemna woń, zaczerwienienia skóry głowy czy nawet reakcja alergiczna. Łupież tłusty przybiera formę ciężkich, białych lub żółtych płatów skóry, które mogą zmienić się w strupy.
 • Nadwrażliwość na składniki kosmetyków lub stosowanie zbyt dużych ich ilości. Druga kwestia tyczy się przede wszystkim produktów do stylizacji włosów.

Nadmierne złuszczanie się naskórka głowy dotyka bardzo wiele osób, a w szczególności mężczyzn. Należy wiedzieć, iż mężczyźni posiadają na swoim ciele o wiele więcej aktywnych gruczołów łojowych niż kobiety, dlatego też do regularnego mycia włosów powinni używać szamponów stworzonych i opracowanych specjalnie dla panów.

Nierzadko tej przykrej dolegliwości towarzyszy stan zapalny odpowiedzialny za wzmożony świąd skóry głowy.

Najpopularniejszym i jednym z najskuteczniejszych składników łagodzących swędzenie i podrażnienia jest cynk, który przyspiesza nawet gojenie się ran. Aby zapewnić sobie uczucie czystości a także chłodu, powinno się poszukiwać preparatów zawierających mentol. Daje on przyjemne uczucie odświeżenia, które trwa przez wiele godzin po umyciu. W przypadku męskich głów, te dwa składniki łączy w sobie, np. szampon American Crew Classic Anti-dandruff + Sebum Control Shampoo.

Jeżeli chodzi o panie, to z pomocą przychodzą np. kosmetyki firmy Lakme. Produkty z linii przeciwłupieżowej k.therapy zawierają Octopirox, który eliminuje mikroorganizmy odpowiedzialne za łupież i normalizuje proces odnowy komórkowej skóry głowy. Zapobiega jej swędzeniu i łuszczeniu. Linia Peeling to:

1) Szampon przeciwłupieżowy do włosów tłustych, który zawiera ekstrakt z rozmarynu o właściwościach antyoksydacyjnych,

oczyszczających i zapobiegających stanom zapalnym. Tonizuje skórę głowy i zapobiega nawrotom łupieżu. Ma neutralne pH, więc może być stosowany codziennie.

2) Szampon przeciwłupieżowy do włosów suchych, który zawiera ekstrakt z czerwonego drzewa sandałowego o właściwościach przeciwzapalnych i regenerujących. Przywraca równowagę i odżywia skórę głowy. Ma neutralne pH, więc może być stosowany codziennie, zapobiegając nawrotom łupieżu.

3) Shock Gel – Kuracja przeciwłupieżowa do stosowania przed myciem głowy. Delikatnie usuwa łuszczące się płatki i przygotowuje skórę na przyjęcie składników aktywnych zawartych w szamponach.

Dodatkowo kosmetyki z serii Lakmé k.therapy tworzone są na bazie wody uzyskanej z lodowca Zermatt, bogatej w oligoelementy i minerały, mające właściwości ochronne i zmiękczające skórę głowy. Warto więc się zainteresować tą linią.

 

Oto kilka rad, które mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się niechcianego łupieżu:

 • Używaj profesjonalnych kosmetyków! Nie myj włosów wodą i mydłem, bo te w znaczący sposób mogą przesuszyć skórę głowy.
 • Jednorazowa porcja szamponu do mycia włosów nie powinna przekraczać objętości orzecha włoskiego, a już na pewno nie powinien on wylewać się z ręki! W przypadku bardzo krótkich włosów wystarczy dosłownie kilka kropel.
 • Warto rozcieńczyć szampon na dłoni odrobiną wody, aby uniknąć wprowadzenia silnie działających substancji w jedno miejsce, bo stąd już tylko mały krok do podrażnienia.
 • Pamiętaj, żeby woda, którą myjesz głowę miała odpowiednią temperaturę. Nie może być za zimna, bo niedokładnie wypłucze z włosa kosmetyki. Zbyt gorąca pobudzi do pracy gruczoły łojowe, które ruszą na pomoc poparzonej skórze głowy.
 • Unikaj suszenia włosów suszarką a jeśli to robisz, stosuj kosmetyki ochronne i nigdy nie susz najgorętszym strumieniem powietrza.
 • Także jeżeli chodzi o kosmetyki do stylizacji włosa, należy zachować umiar. Zazwyczaj wystarczająca ilość żelu czy pasty to porcja wielkości orzecha laskowego. Szczególnie ważne jest dokładne ich zmywanie z włosów, tak żeby na skórze głowy nie gromadził się ich nadmiar, zatykając pory, co prowadzi do nadmiernego przetłuszczania.

 

Wśród asortymentu naszego sklepu znajdą Państwo (oprócz wymienionych w artykule) całą gamę kosmetyków pielęgnacyjnych i leczniczych, które pomogą pozbyć się łupieżu oraz łagodzić towarzyszące mu objawy. Pamiętajmy, że walka z łupieżem nie musi oznaczać zmniejszenia wartości kosmetycznych dostarczanych włosom. Nawet po ciężkiej bitwie Wasze włosy mogą wyglądać pięknie i zdrowo.

2017 © BEAUTYSUPPLY.PL, Realizacja Result Media