Opinie o NasJak odczytać kolor farby do włosów?
9 marzec 2017

Farbowanie włosów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych zarówno w salonach fryzjerskich jak i w domu. Lata doświadczeń światowych laboratoriów kosmetycznych zapewniają nam trwały, głęboki kolor przy optymalnej pielęgnacji. Profesjonalne farby nie niszczą włosów, posiadają składniki dbające o kondycję włosa, jak farby Orofluido, które sprawiają, że farbowanie zamienia się w przyjemną pielęgnację. Atutem profesjonalnych farb są bogate palety kolorów pozwalające na dobór odpowiedniego koloru i rodzaju farby do danego typu włosów.

Farby występują w odcieniach naturalnych oraz wzbogaconych pigmentami.
 

Nazewnictwo farb, wydaje się magią zamkniętą w tajemniczych cyferkach 7.32B, 3NP, 5CP, 12/89....

Aby ułatwić Państwu odczytywanie numerów przygotowaliśmy krótki opis.

Nazwa farby składa się z dwóch (czasami trzech) cyfr. Pierwsza cyfra to numer poziomu kolorystycznego. Rodzaj oraz intensywność refleksu opisuje pierwsza cyfra po przecinku, która jest pigmentem dominującym. Bywają farby oznaczone dodatkowo drugą cyfrą po przecinku. Wówczas jest ona pigmentem dodatkowym (dopełniającym). Jest to specjalny efekt kolorystyczny refleksu.

Wykaz podstawowych kolorów (kolory naturalne) - oznaczane pierwszą cyfrą w nazwie farby:

 1. czarny
 2. b. ciemny brąz
 3. ciemny brąz
 4. brąz
 5. jasny brąz
 6. ciemny blond
 7. blond
 8. jasny blond
 9. b. jasny blond
 10. b.b. jasny blond

Uwaga: niektóre firmy posiadają w swojej ofercie tzw. super blondy, które oznaczone są numerami 11,12.

Wykaz refleksów - oznaczone drugą cyfrą w nazwie farby (pierwszą po przecinku):

 1. popielaty
 2. opalizujący
 3. złoty
 4. miedziany
 5. mahoniowy
 6. czerwony
 7. zielony

Refleks decyduje o nasyceniu koloru.

Ciepłe odcienie– żółte i czerwone oraz chłodne odcienie – niebieskie.

Przykłady czytania nazw farb:

9,1 – b. jasny blond popielaty

6,34 – ciemny blond złoto miedziany

5,52 – jasny brąz mahoniowo opalizujący

Poznanie znaczenia refleksów farb pozwala na przewidywanie efektów koloryzacji lub zaplanowanie całego procesu koloryzacji z dużą dokładnością. Poszczególne rodzaje pigmentacji mają konkretne zastosowanie:

 • Natury np. 1,0 - Linia naturalnych kolorów o nasyceniu podwójną bazą pigmentów, doskonale koryguje kolor rozjaśniany oraz kryje włosy siwe w 100%
 • Złote np. 6,3 - Linia nasycona złotym ciepłym refleksem, doskonała do nadania ciemniejszej bazy włosów naturalnym
 • Miedzie np. 6,4 - Linia nasycona miedzianym refleksem, ciepła tonacja, pozwala korygować zbyt chłodnej poświaty włosów.
 • Mahonie np. 6,5 - Linia głębokich odcieni wiśni o nasyceniu pigmentami chłodnymi, klasyczna wersja czerwieni.
 • Czerwienie np. 6,6 - Intensywnie czerwona pigmentacja, służy także do korekty zielonych tonów włosów.
 • Popiele np. 6,1 - Linia o chłodnym niebieskim pigmencie, dla uzyskania szarej poświaty włosów, służy też do korekty żółtych tonów.
 • Fiolety np. 6,2 - Linia chłodnej pigmentacji fioletu, klasyczne tony dla chłodnej czerwieni.
 • Mixy, tonery, pigmenty - służą do wzmacniania koloru, korygowania niepożądanego tonu. Występują samodzielnie w koloryzacji demi permanentnej np. do zmywalnych jaskrawych efektów
 • Superblondy - Linia farb rozjaśniających, do pracy od 6 poziomu włosów naturalnych piękne odcienie blond bez potrzeby stosowania proszku rozjaśniającego, także do włosów z siwizną (poniżej 50%)

Ze względu na trwałość uzyskanych kolorów farby dzielimy na trwałe i półtrwałe.

Trwała koloryzacja jest najczęściej stosowana, pokrywa w pełni siwe włosy, nie wypłukuje się podczas mycia, jednocześnie jest trudna do odwrócenia. Dzięki trwałym pigmentom możliwe jest mocne przyciemnienie jak i rozjaśnienie włosów. Zabieg trwałej koloryzacji wykonujemy na suchych, nie umytych włosach.

Półtrwała koloryzacja różni się od trwałej, ponieważ farby nie zawierają amoniaku, rozrabiamy je z oksydantem o niższym stężeniu (1,7% - 3%) oraz pozwalają na zmianę koloru tylko o 1-2 tony. Półtrwała koloryzacja nie pokrywa w pełni siwych włosów, nie rozjaśnia, efekt utrzymuje się krócej niż w przypadku trwałej koloryzacji. Zabieg półtrwałej koloryzacji wykonujemy na suchych lub wilgotnych, nie umytych włosach.


Porady:

 • Aby zakończyć proces farbowania i wyrównać pH należy użyć kwaśnego produktu, który może być w formie szamponu, lotionu, ampułki, maski.
 • Pamiętamy, aby stosować się do zaleceń czasowych oraz wszelkich poleceń zawartych w instrukcji 
 • Podczas farbowania należy używać niemetalowych przyborów.
2017 © BEAUTYSUPPLY.PL, Realizacja Result Media